Vendosni fjalën kyçe....

Frika se Polonia mund të dalë nga BE-ja nxjerr mijëra njerëz në protesta


Polakët që mbështesin anëtarësimin në BE kanë marrë pjesë në protesta në të gjithë vendin, nga frika se vendi i tyre mund të largohet nga blloku. Tubimet u mbajtën si përgjigje ndaj një vendimi të gjykatës së lartë që tha se ligjet kryesore të BE -së ishin “të papajtueshme” me kushtetutën polake.

Protestat u mbajtën në rreth 100 qytete dhe qytete, me rreth 100,000 njerëz që u mblodhën në kryeqytet, Varshavë.

Siç shkruan BBC, vendimi i gjykatës ka ngritur shqetësimet se Polonia mund të dalë nga BE-ja, por qeveria ka mohuar të ketë ndonjë qëllim të tillë.

Vendimi i gjykatës të enjten e kaluar në fakt hodhi poshtë parimin kryesor që ligji i BE -së ka përparësi mbi legjislacionin kombëtar. Kjo ishte sfida më domethënëse ndaj epërsisë së ligjit të BE -së deri më sot.

Kryeministri i Polonisë, Mateusz Morawiecki, ka mbrojtur vendimin dhe tha se partia e tij në pushtet nuk kishte plane për Polexit.

“Ky është një mit i dëmshëm, të cilin opozita e përdor në mungesë të ideve për vendin përgjegjës të Polonisë në Evropë.” – shkroi Morawiecki në Facebook pas tubimeve pro-BE.