Vendosni fjalën kyçe....

Çmimet evropiane të gazit rriten më shumë me afrimin e sezonit të dimrit


Çmimet e gazit natyror në Evropë thyen rekorde të reja të martën, duke tejkaluar 1,350 dollarë për 1,000 metra kub, sipas të dhënave nga Bursa Intercontinental (ICE).

Çmimi për nëntorin në bursën holandeze TTF u tregtua në 1,354 dollarë për 1,000 metra kub (ose 112 euro për MWh).

Çmimet e gazit ranë ndjeshëm të hënën pas lajmeve se Agjencia Daneze e Energjisë miratoi fillimin e testimit të furnizimit të parë të gazsjellësit Nord Stream 2. Në më pak se një orë, çmimet për nëntorin u ulën me gati 70 dollarë, duke shkuar në 1,124 dollarë për mijë metër kub.

Disa e shikojnë Nord Stream 2 të Rusisë si një mjet për të stabilizuar situatën në tregun evropian të energjisë, me tubacionin të aftë të sigurojë gaz shtesë për të cilin ka nevojë kontinenti. Në shtator, pjesa e fundit e tubit, u vendos në Detin Baltik.

Të hënën, zyrtarët danezë thanë se ishin ndërmarrë të gjitha hapat e nevojshëm për të certifikuar tubacionin dhe tani ai ishte gati të fillonte funksionimin. Gazprom gjithashtu njoftoi se segmenti i parë i tubacionit nënujor të përfunduar tani Nord Stream 2 po mbushet me gaz para autorizimit përfundimtar nga rregullatorët gjermanë për të hapur rubinetat.