Vendosni fjalën kyçe....

Kualifikueset Katar 2022/ Ronaldo vendos i vetëm sfidën ndaj Irlandës, Franca ndalet nga Bosnja


Cristiano Ronaldo ka vendosur sfidën kualifikuese për Botërorin 2022 në Katar ndaj Irlandës.

Ronaldo shënoi dy gola humbi dhe një penallti si dhe theu rekordin në kombëtare për golat e shënuar.

Irlanda shënuan golin e avantazhit në minutën e 45-të me Egan. Në minutat e fundit të sfidës Ronaldo shënoi dy gola që do i jepnin fitoren Portugalisë.

Franca nga ana tjetër ka kaluar një mbrëmje të vështirë në Paris. ‘Gjelat’ nuk ia dolën të shkojnë më shumë se një barazim ndaj Bosnje-Hercegovinës. Dzeko shënoi në minutën e 36-të, por Griezmann barazoi 4 minuta më vonë.

Holanda gjithashtu barazoi me Norvegjinë. Goli për nordikët u shënua nga Haaland kurse për tulipanët barazoi Klaassen. Rusia dhe Kroacia u ndanë në ‘paqe’ pa gola ndërsa Turqia hodhi një hap fals ndaj Malit të Zi pasi në minutën minutën e 97-të pësoi golin që çoi shifrat në 2-2.

Fitore kori Danimarka ndaj Kroacisë si dhe Izraeli, Austria, Letonia, Malta apo Luksemburgu.