Vendosni fjalën kyçe....

9 vende të rralla të braktisura prej kohësh që do ju habisin(Fotot)


 

Ndërsa koha kalon, disa vende përdoren ende nga njeriu, por disa mbeten pas për shkak të rrethanave të paparashikuara, ndryshimit të kohës ose arsyeve të tjera.

Këto vende të braktisura menjëherë shkaktojnë ndjenjën e frikës dhe kureshtjes, pa marrë parasysh se ku ndodhen.

Mbetjet e tyre janë dëshmi të historive të tyre magjepsëse dhe ato janë vende të mahnitshme për ata që e duan historinë, aventurat dhe madje historitë e të mbinatyrshmes.

Më poshtë është një listë e vendeve të braktisura në mbarë botën, që mbaë ia vlejnë të vizitohen.

Tuneli i krimbave shkëlqyes – New South Wales, Australi

Në fillimin e viteve 1900, ky tunel i gjatë 1,312 metra i gjatë u ndërtua si pjesë e një hekurudhe të përdorur nga minatorët. Tani, tuneli i braktisur prej kohësh në Parkun Kombëtar Wollemi disa orë jashtë Sidneit është një shteg i lagësht dhe i errët dhe është ndriçuar nga drita magjike jeshile në blu e krimbave të panumërt me shkëlqim.

Kalaja ushtarake në det – Maunsell, Angli

Kullat e armëve të Luftës së Dytë Botërore për t’u mbrojtur nga avionët gjermanë. Tani të ndryshkura dhe të prishura, ato u çaktivizuan në vitet 1950 dhe nuk janë përdorur që nga ajo kohë.

Fshati i UFO-ve, Tajvan

Këto dhoma në formë podi, të projektuar fillimisht si shtëpi për ski, ishin dikur të destinuara të ishin pjesë e një vendpushimi për pushime buzë plazhit. Sidoqoftë, pas përpjekjeve financiare, projekti Futuro u braktis

Varrezat e Trenit të Madh – Uyuni, Bolivi

Në fund të shekujve 19 dhe në fillim të shekujve 20, transporti ishte një industri kryesore në rajon. Por nga vitet 1940, erërat me kripë në rajon ishin vendet ku trenat vdisnin. Kushtet e vështira të zonës i nxorrën jashtë loje trenat megjithëse vizitorët mund të ngjiten për të bërë fotografi.

Burgu i shtetit lindor – Filadelfia, SHBA

Ky burg funksionoi nga 1829 deri në 1971, dhe kur u ndërtua për herë të parë, ishte ndërtesa më e madhe në vend. Të burgosurit torturoheshin shpesh atje. Tani burgu i shkretë është konsideruar si një nga vendet më të përhumbura në botë.

Komplete nga filmi Star Wars – Shkretëtira Tozeur, Tunizi

Shumica e xhirimeve për serinë Planeti Tatooine u zhvilluan në Tunizi dhe disa prej kompleteve u braktisën thellë në shkretëtirën e Saharasë pas prodhimit, duke përfshirë shtëpinë ikonike të fëmijërisë së Luke Skywalker nga Star Wars Episode 4.

Stacioni i Bashkisë – Nju Jork, SHBA

Ky stacion i bukur i metrosë ishte në përdorim deri në vitin 1945, por ai u mbyll sepse kurba e platformës ishte shumë e mprehtë për trena më të rinj dhe më të gjatë. Zbukuruar me dritare xhami me njolla, pllaka shumëngjyrëshe dhe tulla dhe llambadarë, kjo vepër arti nuk është më e mundur për t’u parë nga udhëtarët e kalimtarët, por Muzeu i Transitit të Nju Jorkut ofron turne në këtë kuti thesari nëntokësore.

Gjiri i Balenave – Ishujt Shetland Jugor, Antarktidë

Balenat e guximshme u vendosën për herë të parë në këtë komunitet në ishulli qysh në vitin 1906, por kushtet e vështira nuk ishin më fitimprurëse kur çmimet e naftës ranë gjatë Depresionit të Madh. E gjitha që mbetet është pjesë e ndryshkur e pajisjeve, anije të kalbura dhe ndërtesa të groposura pothuajse tërësisht nën dëborë.

Ishulli Gunkanjimai – Nagasaki, Japoni

Më pak se një kilometër katror shkëmb ndodhet në majë të një miniere masivi qymyri nënujor të viteve 1950. Minatorët kishin nevojë për një vend për të jetuar, kështu që një qytet i tërë u ngrit në ishullin e vogël. Gati 6,000 njerëz jetonin atje – dendësia më e lartë e popullsisë në botë. Por kur qymyri mbaroi, qyteti i vogël u shkretua.