Vendosni fjalën kyçe....

Qeveria “Kurti 2” zgjidhet me 67 vota në Kuvend


Kuvendi i Kosovës ka votuar me 67 vota pro dhe 30 kundër qeverinë e re “Kurti 2”.

Seanca për votimin e qeverisë së re u thirr menjëherë pasi mëngjesin e sotëm u themelua legjislatura dhe u betuan deputetët e dalë nga zgjedhjet e 14 shkurtit.

Menjëherë pasi Glauk Konjufca u betua si Kryetar i Kuvendit dhe automatikisht Ushtrues i Detyrës së Presidentit të Republikës duke zëvendësuar kështu Vjosa Osmanin në të dy postet mandatoi menjëherë Albin Kurtit për të dërguar për votim qeverinë e re dhe thirrur seancën e jashtëzakonshme.

Gjatë seancës Albin Kurti prezantoi edhe kabinetin e ri qeveritar i cili do ketë 15 ministri.

Në këto zgjedhje LVV-ja dhe lista Vjosa kanë 58 deputetë ndërsa 9 deputetë votuan nga Lista e Minoriteteve.

Pas 1 viti e gjysmë Kurti kthehet kështu sërish në drejtimin e qeverisë.

Përbërja e Qeverisë Kurti 2 | Infografika nga Telegrafi


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *