Vendosni fjalën kyçe....

Nomadland dhe Borat – Cilët janë fituesit në Golden Globes


Fituesit kryesorë të mbrëmjes së kaluar në Golden Globe Awards ishin filmat “Nomadland” dhe “Borat”.

Çmimi kryesor i natës për filmin më të mirë dramatik, shkoi për “Nomaland”, që tregon si një grua e pastrehë, udhëton nëpër Perëndimin Amerikan.

Regjisorja e këtij filmi, Chloé Zhao u emërua si regjisorja më e mirë – duke u bërë fituesja e dytë grua e kësaj kategorie në historinë e Globeve, pas Barbara Streisand në vitin 1983.

“Faleminderit të gjithëve që bëtë të mundur të bëja atë që dua.”– tha Zhao, citon BBC.

Ndërkohë Sacha Baron Cohen dhe filmi i tij “Borat Subventionent Moviefilm” mori vlerësime të larta duke u zgjedhur si fimi më i mirë komedi. Cohen u zgjodh dhe si aktori më i mirë në një komedi.

Filmi më i mirë dramë

FITUESI | “Nomadland”
“The Father”
“Mank”
“Promising Young Woman”
“The Trial of the Chicago 7”

Aktorja më e mirë në dramë

FITUESI |Andra Day, “The United States vs. Billie Holiday”
Viola Davis, “Ma Rainey’s Black Bottom”
Vanessa Kirby, “Pieces of a Woman”
Frances McDormand, “Nomadland”
Carey Mulligan, “Promising Young Woman”

Aktori më i mirë në një dramë

FITUESI |Chadwick Boseman, “Ma Rainey’s Black Bottom”
Riz Ahmed, “Sound of Metal”
Anthony Hopkins, “The Father”
Gary Oldman, “Mank”
Tahar Rahim, “The Mauritanian”

Komedia më e mirë

FITUESI | “Borat Subsequent Moviefilm”
“Hamilton”
“Music”
“Palm Springs” 
“The Prom”

Aktori më i mirë në një komedi

FITUESI | Sacha Baron Cohen, “Borat Subsequent Moviefilm”
James Corden, “The Prom”
Lin-Manuel Miranda, “Hamilton”
Dev Patel, “The Personal History of David Copperfield”
Andy Samberg, “Palm Springs”

Aktorja më e mirë në një komedi

FITUESI | Rosamund Pike, “I Care a Lot”
Maria Bakalova, “Borat Subsequent Moviefilm”
Kate Hudson, “Music”
Michelle Pfeiffer, “French Exit”
Anya Taylor-Joy, “Emma.”

Regjisori më i mirë

FITUESI | Chloé Zhao, “Nomadland”
Emerald Fennell, “Promising Young Woman”
David Fincher, “Mank”
Regina King, “One Night in Miami”
Aaron Sorkin, “The Trial of the Chicago 7″

Listën e plotë të fituesve e gjeni duke klikuar këtu.