Vendosni fjalën kyçe....

Mario Draghi gjen mbështetje për qeverinë e re në Itali, zbulohen disa nga emrat e kabinetit


Ish-shefi i Bankës Qendrore Evropiane (BQE) Mario Draghi, i cili është zgjedhur si kryeministri i ardhshëm i Italisë, i ka thënë presidentit të vendit Sergio Mattarella se ai ka mbështetjen e mjaftueshme për të formuar qeverinë e re.

Kryeministri i ardhshëm filloi të emërojë kabinetin e ri të koalicionit, që shpreson se do të jetë në gjendje të drejtojë vendin përmes pandemisë Covid-19 dhe të largojë më të keqen e krizës ekonomike.

Pas një jave negociatash, shumica e drejtuesve të partive kryesore politike të Italisë i kanë dhënë mbështetjen 73-vjeçarit Draghi për të formuar një qeveri të re.

Qeveria e tij tani është vendosur të betohet të shtunën.

Ministri i tanishëm i Jashtëm, politikani i Lëvizjes Pesë Yje, Luigi Di Maio, do të qëndrojë në rolin e tij nën qeverinë e Draghi.

Emërimet e tjera të kryeministrit të ri përfshijnë Giancarlo Giorgetti të partisë së krahut të djathtë Lega si ministër i Industrisë dhe Andrea Orlando i Partisë Demokratike të qendrës së majtë si ministër i Punës.

Siç ishte parashikuar, Draghi po u jep gjithashtu pozicione të larta njerëzve jashtë sferës politike, duke përfshirë shefin e Bankës së Italisë, Daniele Franco, i cili do të bëhet ministër i Financave dhe Roberto Cingolani, një fizikan i shquar, si ministër për ‘Tranzicionin e Gjelbër’.

Ai zëvendëson kryeministrin e përkohshëm të Italisë Giuseppe Conte, i cili dha dorëheqjen në fund të janarit pasi shumica e tij në Senat u shkatërrua mes kundërshtimit të trajtimit të tij të pandemisë.

Kryeministri i ri do të ketë qasje në rreth 200 miliardë euro (240 miliard dollarë) në fondet e rimëkëmbjes së BE për të ndihmuar Italinë të lehtësojë krizën e saj ekonomike.