Vendosni fjalën kyçe....

Ministri gjerman: Planet e Merkelit për të mos kandiduar për mandatin e pestë nuk kanë ndryshuar


Në krizën e koronavirusit, është rritur mbështetja për kancelaren gjermane Angela Merkel sipas sondazheve. Por ajo nuk ka ndryshuar mendje, lidhur me vendimin për të mos rikandiduar për postin e kancelares në zgjedhjet e ardhshme.

Pasi gazeta Bild ngriti pyetjen javën e kaluar nëse Merkel mund të kandidonte për një mandat të pestë, shefi i shtabit të saj i tha RTL-së të hënën se ai nuk mendonte se planet e kancelares kishin ndryshuar.

“Unë nuk mendoj se është çdo kohë për të diskutuar diçka të tillë”– tha Helge Braun, citon Reuters. “Ajo ka thënë se ky është mandati i saj i fundit në detyrë dhe besoj se asgjë nuk ka ndryshuar në lidhje me këtë.”

Angela Merkel ka udhëhequr Gjermaninë për 15 vjet dhe ka thënë se ajo nuk do të kandidojë në zgjedhjet e vjeshtës së vitit 2021.