Vendosni fjalën kyçe....

Apeli i kryebashkiakut: Milano duhet të rezistojë, në të kundërt do përballemi me një katastrofë


“Sot ne na kërkohet të bëjmë këtë, të rezistojmë. Të rezistojmë sepse Milano nuk është prekur ende nga përhapja e virusit as keq sa qytetet e tjera të Lombardisë dhe nuk duhet që kjo të ndodhë, për shëndetin tonë, për të dashurit tanë, por edhe sepse imagjinoni çfarë do të prodhonte në sistemin shëndetësor kolapsi i një qyteti me 1.4 milionë banorë, do të ishte një fatkeqësi ”– kështu është shprehur kryetari i bashkisë së Milanos, Giuseppe Sala, në një video-mesazh që a publikuar në rrjetet sociale.

“Ne e kuptuam që është një maratonë e gjatë dhe sot dua të falënderoj milanezët që po bëjnë të tyren, përveç disa përjashtimeve të sjelljes së papranueshme. Por për shumicën dërrmuese, faleminderit për atë që ju jeni duke bërë, me ankth, me vështirësi. I dashur milanez, kemi jetuar vite të arta, do të ngushëlloj veten time çdo herë me mendimet e mia në. Tani jemi në një moment të vështirë, por vështirësitë duhet të përballen me guxim ”- përfundoi ai.

Ansa.it shkruan se nga e hëna, Komuna e Milanos do të shpërndajë pako me maska ​​dhe dezinfektues për mjekët e përgjithshëm dhe pediatrit. Kryebashkiaku Sala tha se bashkia po merr masa edhe për të pastrehët, për të kaluar këtë situatë të vështirë. Ky videomesazh i kryebashkiakut të Milanos vjen një ditë pas bilancit tragjik me 427 viktima, vetëm brenda një dite.