Vendosni fjalën kyçe....

Policia jep versionin zyrtar për përplasjen te Astiri, thirrje banorëve: Mos bini pre e provokimeve


Policia e Tiranës ka dhënë versionin zyrtar për situatën e krijuar sot tek zona e Unazës së Re, ku janë shënuar përplasje mes banorëve qe po u shemben shtëpitë nga IKMT-ja dhe forcave të rendit.

Përmes këtij njoftimi, policia u bën thirrje banorëve të distancohen nga dhuna dhe të mos bien pre e provokimeve. Po ashtu janë konfirmuar informacionet për numrin e të lënduarve, 5 prej të cilëve siç e kemi raportuar më herët janë efektivë policie dhe 7 të tjerët janë banorë të zonës.

VERSIONI I POLICISË

Gjatë aksionit të nisur mëngjesin e sotëm nga Inspektorati Kombëtar i Mbrojtjes së Territorit për prishjen e 33 objekteve në zonën e “Astirit”, për projektin e Unazës së Madhe së kryeqytetit, një grup banorësh kanë kundërshtuar me dhunë punonjësit e IKMT-së dhe punonjësit e Policisë.

Banorët kanë sulmuar me gurë, sende të forta dhe bomba moltov punonjësit e Policisë, të cilit ishin planizuar me shërbim.

Si pasojë e sulmit mbi Policinë janë plagosur 5 punonjës të Policisë nga FNSH-ja, Shqiponjat dhe Patrullat e Përgjithshme, të cilët u dërguan për ndihmë mjekësore në spitalin ushtarak.

Gjithashtu edhe 7 banorë janë lënduar e po marrin ndihmë mjekësore jashtë rrezikut për jetën.

Policia e Shtetit u bën thirrje banorëve të distancohen nga dhuna dhe të mos bien pre e provokimeve, pasi do përballen me pasojat ligjore.

Gjithashtu, Policia e Shtetit u bën thirrje qytetarëve që janë prezent tek Unaza e Re, të mos nxisin banorët për të sulmuar forcat e Policisë dhe të shmangin deklaratat disinformuese.

Policia Rrugore e Tiranës ka bllokuar përkohësisht lëvizjen në të dy krahët e Unazës së Re, deri në përfundim të aksionit të IKMT-së për shembjen e disa objekteve, që do t’i hapin rrugë projektit të ri.