Vendosni fjalën kyçe....

Mbështetja ndaj Johnson, grupi i mbështetur nga Soros i kujton Mbretëreshës prerjen e kokës së Mbretit Charles I


Mbretëresha ka miratuar një kërkesë të qeverisë së Boris Johnson për të pezulluar Parlamentin, duke ngjallur zemërim mes atyre që mbështesin qëndrimin e Britanisë së Madhe në BE.

Politikani Jacob Rees-Mogg e ka përshkruar zemërimin si të pavërtetë dhe tha se masa ishte “kushtetuese dhe e duhur”.

Një grup i atyre që kërkojnë qëndrimin e Britanisë në BE, i cili thuhet se është mbështetur nga miliarderi hungarez George Soros, nënvizoi fatin e keq të monarkes në një postim në ‘Twitter’, postim të cilin shumë e kanë krahasuar me Luftën Civile në Angli.

Mbreti Charles I iu pre koka në vitin 1649 pasi ai sulmoi deputetët në një përpjekje për të pretenduar epërsinë e monarkisë mbi Parlamentin.

Grupit “Best for Britain”, që ka 47,000 ndjekës në ‘Twitter’, dukej se sugjeronte se Mbretëresha Elizabeta II mund të pësonte një fat të ngjashëm pasi ra dakord për pezullimin e Parlamentit për një muaj me mesit të shtatorit dhe 14 tetorit.

Kryeministri Johnson ka theksuar se parlamenti i tanishëm me 340 ditë pune, është më i gjati për sa i përket kohës së punës për gati 400 vjet dhe ai thotë se duhet të pezullohet në mënyrë që një program i ri legjislativ të mund të futet në Fjalimin e Mbretëreshës në 14 Tetor.

“Best for Britain”, që besohet të jetë mbështetur nga Soros, tha se “nuk do të kishte kuptim që Mbretëresha të mbështesë këtë manovër thellësisht jodemokratike, antikushtetuese dhe thelbësisht politike nga qeveria.”

“Nëse Mbretëreshës i kërkohet të ndihmojë, ajo do të bënte mirë të mbante mend që historia nuk do të dukej shumë miqësore me familjarët të cilët ndihmojnë dhe mbajnë pezullimin e demokracisë.” – shkroi në ‘Twitter’ grupi anti-Brexit.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *