Vendosni fjalën kyçe....

Trump i ofron demokratëve propozimin për mbarimin e mbylljes së qeverisë


Presidenti Donald Trump ka në plan t’i ofrojë demokratëve një propozim tjetër për t’i dhënë fund mbylljes kur ai ti drejtohet kombit nga Shtëpia e Bardhë të shtunën pasdite –  këtë zyrtarët e përshkruajnë si ofertën e tij të tretë për t’i dhënë fund mbylljes, sipas një zyrtari të lartë të administratës.

Zyrtari i tha CNN-së se ideja e Trump është të vendosë diçka në tryezë për t’i bërë demokratët të angazhohen në negociata. Trump nuk pritet të tërhiqet nga kërkesa e tij për një mur të kufirit, por plani do të kërkojë të tërheqë demokratët duke ofruar lëshime të tjera.

Megjithatë, ky plan nuk bazohet në negociatat me demokratët dhe zyrtarët e Shtëpisë së Bardhë janë pesimiste se do të ndryshojë shumë në bisedimet e zvarritura, sepse demokratët kanë refuzuar më parë propozimin e Shtëpisë së Bardhë. Në vend të kësaj, ata kanë insistuar që Presidenti të rihapë qeverinë dhe pastaj të angazhohet në negociatat për sigurinë e kufirit.

Zyrtari shtoi se diskutimet rreth një emergjence kombëtare po vazhdojnë në administratë dhe Presidenti nuk pritet të shpallë vendimin për këtë gjatë fjalimit të së shtunës. Megjithatë, asgjë nuk është e përcaktuar derisa të shpallet nga Presidenti.

Trump njoftoi të premten mbrëma se do të bënte një deklaratë për kombin në orën 3 të mëngjesit. Të shtunën nga Shtëpia e Bardhë. Fjala do të vijë në ditën e 29 të mbylljes së qeverisë, e cila filloi muajin e kaluar kur demokratët e Kongresit dhe Trump nuk arritën të bëjnë një marrëveshje për të financuar rreth një të katërtën e qeverisë.

Negociatat kanë qenë në bllokadë për disa javë mbi kërkesën e Trump për para për të financuar muret e tij kufitare. Demokratët, të udhëhequr nga kryetari i dhomës Nancy Pelosi, kanë qenë të bindur se nuk duan t’i japin Trump ndonjë fond për një mur përgjatë kufirit jugor.

Kur u pyetën për njoftimin e gazetarëve të premten, sekretarja e shtypit e Shtëpisë së Bardhë Sarah Sanders nuk do të hidhte shumë dritë mbi atë që do të thoshte Trump, duke deklaruar: “Nuk do të shkoj përpara Presidentit”.

Ajo tha se njoftimi do të bëhet në Dhomën e pritjes diplomatike në Shtëpinë e Bardhë.

“Unë nuk do të flas përpara Presidentit, por unë mund të siguroj se do të vazhdojë të luftojë për sigurinë e kufirit, ai do të vazhdojë të kërkojë zgjidhje për t’i dhënë fund krizës humanitare dhe kombëtare të sigurisë në kufi”, u tha Sanders gazetarëve në Shtëpinë e Bardhe.

E pyetur posaçërisht nëse kriza humanitare dhe kombëtare e sigurisë në kufi përbënte një emergjencë kombëtare, Sanders përsëri nuk pranoi të komentojë.

“Përsëri, nuk po e pres Presidentin, ai do ta bëjë atë njoftim nesër pasdite. Unë sugjeroj që të gjithë të mendojnë”, tha ajo.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *