Vendosni fjalën kyçe....

Ndërkombëtare

Bota reagon pas kërkesës për fletarrestime për Netanyahun dhe liderët e Hamasit

Pas njoftimit të prokurorit të Gjykatës Ndërkombëtare Penale (GJNP) që synon lëshimin e fletarrestimeve ndaj kryeministrit të Izraelit, Benjamin Netanyahu, ministrit të Mbrojtjes, Yoav Gallant, dhe liderëve të Hamasit grupit palestinez të shpallur organizatë terroriste nga Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimi Evropian ka pasur reagime të ndryshme nga politikanë nga…

Gjeorgjia cakton seancën plenare për të zhbërë veton ndaj Ligjit për “agjentët e huaj”

Kryetari i Parlamentit të Gjeorgjisë, Shalva Papuashvili, tha se ligjvënësit, ashtu edhe siç pritej, do të zhbëjnë veton që presidentja Salome Zurabishvili, ndaj ligjit “për agjentët e huaj”. Ky legjislacion shënestron mediat dhe organizatat joqeveritare që financohen nga qeveri të huaja. Papuashvili tha më 20 maj se pret që Parlamenti,…

Kryeministri sllovak Robert Fico është në gjëndje të qëndrueshme dhe komunikuese, thonë mjekët

Kryeministri sllovak, Robert Fico, është në një gjendje të qëndrueshme dhe komunikon pas atentatit të javës së kaluar, thanë mjekët, ndërsa vendi vazhdon të përballet me pasojat politike nga të shtënat. Të hënën, spitali FD Roosevelt në Banská Bystrica tha se gjendja e Fico ishte “stabile”. “Ai po përmirësohet klinikisht,…

Kush ishte ministri i Jashtëm iranian Hossein Amir-Abdollahian që vdiq  në aksidentin me helikopter

Hossein Amir-Abdollahian, ishte në mesin e personave që gjetën vdekjen pas një aksidenti fatal me helikipter në rajonin e Azerbajxhanit lindor ku humbi jetën edhe presidenti i vendit Ebrahim Raisi. Kush ishte Hossein Amir-Abdollahian I shquar për pozicionin e tij konservator, Hossein Amir-Abdollahian u bë ministër i Jashtëm i Iranit…

Droni turk me teknologji moderne gjeti vendin e përplasjes fatale ku vdiqën presidenti e ministri i Jashtëm i Iranit (Video)

Teherani konfirmoi të hënën vdekjen e presidentit iranian Ebrahim Raisi, ministrit të Jashtëm Hossein Amir-Abdollahian dhe zyrtarëve të tjerë në një aksident me helikopter në provincën veriore të Azerbajxhanit Lindor të vendit. Për gjetjen e rrënoja të helikopterit të rrëzuar u përdor një dron turk që i ofrua nga Ankaraja…

Kush është Mohammad Mokhber që pritet të jetë presidenti i përkohshëm i Iranit

Mohammad Mokhber, 68 vjeç, është emëruar si president i përkohshëm i Iranit pas vdekjes së Ebrahim Raisi në një aksident me helikopter. Mokhber, zëvendëspresidenti i parë i Iranit, tani drejton një këshill prej tre personash përgjegjës për organizimin e zgjedhjeve të reja presidenciale brenda 50 ditëve. Kush është Mohammad Mokhber?  Mohammad…