Vendosni fjalën kyçe....

Ndërkombëtare

Ushtria amerikane vret zyrtarin e lartë të Shtetit Islamik në Somali me urdhër të presidentit Biden

Forcat amerikane kanë vrarë një udhëheqës të Shtetit Islamik, Bilal al-Sudani, dhe 10 prej operativëve të tij në Somalinë veriore, thonë zyrtarët amerikanë. Ai u vra pasi forcat speciale amerikane bastisën një kompleks shpellash të largët malore me shpresën për ta kapur, shkruan BBC. “Al-Sudani ishte përgjegjës për nxitjen e…

Turqia shtyn bisedimet me Suedinë e Finandën për anëtarësimin në NATO – Media

Turqia ka anuluar një takim trepalësh me Suedinë dhe Finlandën, duke lënë në harresë planet e dy vendeve nordike për t’u bashkuar me NATO-n, njoftoi televizioni shtetëror turk TRT. Marrëdhëniet midis Ankarasë dhe Stokholmit u përkeqësuan gjatë fundjavës, pas një proteste të sanksionuar për djegien e Kuranit jashtë ambasadës turke…

Inxhinieri kinez dënohet me 8 vite burg për spiunazh në SHBA, u përpoq të vidhte sekrete tregtare të aviacionit

Një inxhinier kinez është dënuar me tetë vjet burg për spiunazh në SHBA, në një rast të lidhur me përpjekjet kineze për të vjedhur sekretet tregtare të aviacionit. Ji Chaoqun, 31 vjeç, kishte identifikuar shkencëtarë dhe inxhinierë për rekrutim të mundshëm, sipas Departamentit Amerikan të Drejtësisë. Ai gjithashtu u regjistrua…