Vendosni fjalën kyçe....

Blog

Edhe njëherë për afganët

Nga Klest Dubali* Tashmë u bënë disa ditë që kur u njoftua për angazhimin e vendit tonë në marrjen dhe dhënien strehë të refugjatëve afganë, të larguar prej vendit të tyre si rrjedhojë e rrezikut që iu kanosej pas marrjes së pushtetit nga Talibanët dhe rënies së Kabulit. Madje refugjatët…

Pandemia s’mposhtet me fjalë

Nga Enver Robelli Heshtën kur qeveria i liroi të gjitha masat shtrënguese për parandalimin e pandemisë. Heshtën kur qeveria lejoi dasmat. Heshtën kur qeveria lejoi që Kosova gjatë verës të shndërrohet në një lloj Palma de Mallorca sikur nuk ekziston pandemia. Heshtën kur dolën pamje nga Gjilani ku shiheshin qindra…

Mësimi 

Nga Klodian Tomorri Kur u krijuan këto partitë e reja para zgjedhjeve dhe Partia Demokratike filloi t’i sulmojë, unë për vete isha me partitë e reja. Për një arsye të thjeshtë. Monopolin e opozitës nuk mund ta ketë askush dhe liria për të garuar është e drejtë e të gjithëve.…

A dështoi vaksinimi në Izrael?

Nga Erion Dasho Brenda pak javëve Izraeli u kthye nga vendi model, me zero vdekje nga COVID-i dhe me një jetë plotësisht normale, në një prej vendeve me numrin më të lartë të rasteve për banorë në botë. Kjo megjithëse mbi 78% e popullsisë me moshë mbi 12 vjeç ishte…

Qeni nuk është roje

Nga “Animal Rescue Albania” Pamjet flasin vetë! Një qen i mbajtur për roje, i lidhur që struket në atë hije! Ashtu ka kaluar gjithë verën i gjori, madje në sfond ka edhe një banderolë, kujdes qeni… Në çdo vend tjetër do të ishte konsideruar keqtrajtim, në vendin tonë një qen…

Droga dhe burgu…

Nga Anila Hoxha Nesër në orën 11 përpara Gjykatës së Vlorës del për t’u njohur me akuzën e vrasjes me paramendim vrasësi i Xhuljan Bullarit, një i ri që dy vitet e fundit të jetës i kaloi midis burgut, endrrës e planeve për t’u larguar në Gjermani dhe papunësisë. Ishte…

Kërkesë për zysh Luljeta Bozon

Nga Hysni Gurra E dashur zyshë, në ato ditë nëntori, që na dridhej toka nën këmbë, ti ishe një zë që na jepte disi kurajo. Mosha, përvoja, e folura e shtruar dhe qepur mirë si skelat që vendosen gjatë ndërtimit të një shumëkatëshi, na jepte pak siguri. E deshi partia…

Koncerti i dehur i Bregoviçit

Nga Kastriot Çipi Nuk e di për ju, por mua ky koncerti i sotëm i Bregoviçit dhe bandës së tij të dasmave dhe funeraleve, po më duket i dehur. Nuk e di a është i dehur Bregoviçi, por koncerti është totalisht i dehur. Nuk ka asnjë lidhje me muzikën pop-rock…