Vendosni fjalën kyçe....

Blog

Imazhet e detyrueshme të Roland S.

Nga Andi Bushati Këtë fundjavë pak më të gjatë se të tjerat ma bëri krejt të veçantë një nga ato surpriza kulturore të cilat kemi fatin ti shijojmë rallë e më rallë. Si një dhuratë befasuese pata rastin të shijoj filmin e fundit të regjizorit Roland Sejko, “La Macchina delle…

Kriza permanente e PD-së, si strategji i AliBashës

Nga Çim Peka Në fushatën zgjedhore të vitit të shkuar, si Basha ashtu dhe Rama kishin kompani konsulence izraelite, dy kompani të dy ish-bashkëjetuesve: njëra për Ramën, tjetra për Bashën. Rezultati dihet! Prej kohësh, por sidomos pas 6 Marsit, ata kanë një konsulent të përbashkët, të kudogjendurin, eminencën gri, “Kardinalin Richelieu”…

Pse po armatoset kaq intensivisht Serbia?

Nga Arbër Zaimi Gjashtë aeroplanë të mëdhenj Y-20A nga ushtria kineze çonin armë dje në Beograd. Gjashtë të tjerë po shkojnë edhe sot. Bëhet fjalë për sisteme raketore tokë-ajër FK-3/HQ-22 që Kina po i dërgon në Serbi. Serbia është vendi i parë në kontinentin evropian që importon sisteme armatimi kineze.…

Një ëndërr në Metropolitan Muzeum

Nga Auron Tare Diku nga viti  xxx, Artan Lame hapi një ekspozitë në Tiranë me uniformat e ushtrisë shqiptare. Ishte një panoramë 100-vjeçare e lloj lloj xhaketash, rrypash, çizmesh dhe dyfeqesh që shqiptarët e pavarur kishin veshur dhe mbajtur nga 12-ta e tehu.  Sipas kohës apo kaheve politike, uniformat kishin…

Pyetjet e mbyllura dhe Ballkani i Hapur…

Nga Lutfi Dervishi Gjashtë në dhjetë shqiptarë janë dakord për Ballkanin e Hapur, por nëse nga të anketuarit do të gjenden vetëm gjashtë persona që të kuptojnë dallimin mes Ballkanit të Hapur dhe Tregut të Përbashkët Rajonal, kjo do të ishte një arritje historike në procesin e integrimit në rajon…

Kur është shkarkuar Belind Këlliçi?

Nga Mero Baze Sot pashë për të disatën herë radhazi Sali Berishën që drejtonte mbledhjen e atij që quhet Komisioni i Rithemelimit të PD. E dimë që është thjesht një frazë dhe jo një institucion, por kemi së paku që nga muaji dhjetor, që dëgjojmë Sali Berishën se tani do…

“Malokja” dhe gojët e mbyllura!

Nga Dritan Kaba Dy herë fjala maloke e përdorur nga zyrtarë të KPA. Një akt racist shumë i rëndë, por dhe më i rëndë bëhet kur përdoret ndaj një gruaje, një nëne. Asnjë nga shoqatat “e grave” nuk ka reaguar. Asnjë nga shoqatat e paguara nga taksat e amerikanëve, evropianëve…

Shqiptarët e Odesës

Nga Auron Tare Një foto historike e komunitetit shqiptar të Ukrainës. Fatkeqësisht nuk ka shume informacion mbi origjinën e këtij komunitetit të vendosur në Odesa dhe në disa fshatra të Ukrainës. Prezenca e shqiptarëve në Ukrainë vërtetohet nga dy Luftërat ruso -turke në fundin e 1700 dhe mesin e 1800.…