Vendosni fjalën kyçe....

Cypress Hill bën realitet shakanë 28-vjeçare të Simpsons


Në vitin 1996, një episod i The Simpsons shfaqi një shaka ku Cypress Hill besonin se kishin rezervuar gabimisht Orkestrën Simfonike të Londrës.

Të mërkurën mbrëma, ajo shaka u bë realitet në Royal Albert Hall. Pas vitesh presioni nga fansat, grupi amerikan i hip-hop-it kontaktoi LSO-në përmes mediave sociale dhe u arrit një marrëveshje.

Performanca e vetme për një natë në Londër bazohet në albumin e tyre të mirënjohur “Black Sunday”, i cili shiti më shumë se tre milionë kopje në SHBA dhe qëndroi për një vit të tërë në listat e Mbretërisë së Bashkuar.

LSO do të performojë orkestrale të këngëve më ikonike të grupit, duke përfshirë “Insane in the Brain” dhe “I Wanna Get High”.

Cypress Hill kanë shitur më shumë se 20 milionë albume në mbarë botën dhe janë një nga aktet më të mëdha të hip-hop-it.

Shkova për të takuar grupin në provat e tyre në qendër të Londrës.

“Ka qenë diçka për të cilën kemi folur për shumë vite që kur u transmetua për herë të parë episodi i Simpsons,” tha B-Real (emri i vërtetë Louis Mario Freese) për BBC. “Pra, është shumë e veçantë për ne. Dhe po vjen pas 30-vjetorit tonë për albumin tonë ‘Black Sunday’.”

Ata e quajtën mundësinë për të luajtur në skenën më të famshme të Londrës “një nga ato momentet e listës së kontrollit”. “Ne kemi luajtur në shumë vende historike gjatë karrierës sonë, por asgjë më prestigjioze si kjo.”

Në episodin e Simpsons, “Homerpalooza,” Homeri është i tronditur kur zbulon gjatë një vrapimi në shkollë se shijet e tij muzikore nuk konsiderohen të këndshme.

Më pas, ai përpiqet t’u bëjë përshtypje fëmijëve duke shkuar në festivalin muzikor Hullabalooza – një shfaqje e festivalit muzikor Lollapalooza të mbajtur në Çikago – dhe duke u shoqëruar me yjet e repit dhe rock-ut, duke përfshirë Cypress Hill dhe The Smashing Pumpkins, shkruan BBC.