Vendosni fjalën kyçe....

Xi Jinping bën thirrje për unitet kundër ndërhyrjeve të jashtme


Presidenti i Kinës Xi Jinping u bëri thirrje të enjten anëtarëve të Organizatës së Bashkëpunimit të Shangait (SCO) të “konsolidojnë unitetin” kundër ndërhyrjeve në punët e brendshme nga forcat e huaja. 

“Shoqëria njerëzore ka ardhur në një udhëkryq tjetër. Është thelbësore për botën që SCO të qëndrojë në anën e duhur të historisë dhe në anën e drejtësisë dhe drejtësisë”, i tha Xi këshillit të krerëve të shteteve në samitin e SCO-së në Astana, kryeqyteti i Kazakistanit. 

“Transformimi i paparë në një shekull po shpaloset me një ritëm më të shpejtë. … Përballë sfidave reale nga forcat e jashtme për të ndërhyrë në punët e brendshme dhe për të krijuar ndarje, uniteti duhet të konsolidohet,” tha Xi, sipas zëdhënëses së Ministrisë së Jashtme të Kinës Hua Chunying. 

Presidenti kinez bëri thirrje për ruajtjen e “vijës së fundit të sigurisë” mes “kërcënimeve reale nga mentaliteti i Luftës së Ftohtë”. 

Xi theksoi se e drejta për zhvillim “duhet të mbrohet”. 

“Është thelbësore t’i qëndroni besnik misionit themelues të SCO-së, të vazhdoni të mbani lart flamurin e Shpirtit të Shangait, të mbështesni njëri-tjetrin dhe të ndihmoni njëri-tjetrin të kenë sukses, të qëndroni në drejtimin e duhur për zhvillimin e SCO dhe ta ndërtoni këtë Organizatë në një organizatë të besueshme. themeli për prosperitetin dhe rigjallërimin e përbashkët të shteteve të saj anëtare”, tha ai në samit. 

Sipas Xi, SCO është zgjeruar për të përfshirë 10 shtete anëtare në 23 vitet e fundit. 

“Familja e madhe tani përbëhet nga 26 vende nga tre kontinente. Dhe asaj i janë bashkuar gjithnjë e më shumë partnerë dhe kanë ndërtuar një bazë më solide për bashkëpunim”, shtoi ai. 

Samiti dy-ditor filloi të mërkurën në Astana, ku SCO pranoi Bjellorusinë si shtetin e 10-të anëtar të plotë. 

Bjellorusia u bë një partner dialogu në SCO në 2010 dhe një shtet vëzhgues në 2015. 

Organizata u themelua në vitin 2001 në Shangai. Fillimisht, ajo përbëhej nga gjashtë vende: Rusia, Kazakistani, Kirgistani, Kina, Taxhikistani dhe Uzbekistani. Në vitin 2017, India dhe Pakistani iu bashkuan bllokut, dhe Irani në 2023. 

Ka dy shtete të tjera vëzhguese, Afganistani dhe Mongolia, dhe 14 partnerë të dialogut, përfshirë Turqinë, sipas mediave te huaja.