Vendosni fjalën kyçe....

Presidenti francez zhduket mes krizës zgjedhore


Emmanuel Macron tërhoqi vëmendje në mediat sociale dhe kanalet e lajmeve kur votoi në Le Touquet, duke u shfaqur me pamjen e një ylli rock-u me xhaketë aviatori, syze dielli si te filmi Top Gun dhe një kapelë bejsbolli të zezë.
Kohët e fundit, Macron është tërhequr nga opinioni publik dhe nuk është parë për gati dy javë, përveç angazhimeve të planifikuara ndërkombëtare.
Pas një humbjeje në raundin e parë të zgjedhjeve parlamentare, Macron nuk u shfaq në televizion për tiu drejtuar mbështetësve të tij, por Pallati Elysée lëshoi një deklaratë të shkurtër duke bërë thirrje për unitet.

Aleatët nuk e duan atë në fushatë, duke e hequr fytyrën e tij nga posterat e fushatës.

Atij iu tha të ndalonte fushatën… Dhe nuk është e vërtetë se ai e dëgjoi mesazhin tonë, por më shumë u detyrua ta dëgjonte atë,” tha një zyrtar i partisë së Rilindjes, të cilit iu dha anonimiteti për të diskutuar një çështje të ndjeshme.
“Presidenti nënvlerësoi zhgënjimin e publikut nga personaliteti i tij,” shtoi zyrtari.

Macron, i cili është krahasuar me një Napoleon të dëbuar në mërgim, po përgatitet për betejën e tij të radhës pas humbjes së pritshme në zgjedhjet parlamentare. Ai mund të jetë i detyruar të hyjë në një qeveri “bashkëjetese” me Marine Le Pen dhe partinë e saj, Tubimi Kombëtar, e cila pritet të fitojë shumicën në parlament. Macron ka intensifikuar përpjekjet për të rritur ndikimin e tij, duke emëruar zyrtarë të lartë dhe duke nxitur aleatët e tij për të marrë pozicione kyçe në Bruksel, megjithë akuzat e Le Pen për organizimin e një “grushti shteti administrativ”.

Në ditët e fundit, Macron ka kryer emërime të rëndësishme në policinë dhe forcat e sigurisë, si dhe në strukturat ushtarake. Megjithatë, përballë protestave për riorganizimin administrativ, ai u detyrua të zvogëlojë planin e tij. Strategjitë e tij rezultuan një fitore gjithëpërfshirëse për të djathtën ekstreme, një parlament me dominim të Tubimit Kombëtar, dhe një koalicion që përjashton të djathtën ekstreme.

Pas rezultateve të zgjedhjeve parlamentare të dielën në mbrëmje, Emmanuel Macron do të përqendrohet në përzgjedhjen e një kryeministri të ri për Francën, një proces që mund të zgjasë disa javë nëse nuk formohet një shumicë e qartë në parlament. Ai pritet të rikthehet në skenën publike si garantues i institucioneve të vendit, sipas zyrtarëve të partisë së tij.

Në rast se të djathtën ekstreme të përfaqësuar nga Tubimi Kombëtar e fiton një shumicë e madhe, Macron do të jetë nën presion për të pranuar emërimin e Jordan Bardella si kryeministër. Nëse situata nuk ndodh në këtë mënyrë, ai mund të përfshihet në bisedime të gjata për formimin e një koalicioni me rivalët e tij të aktualë në skenën politike të të majtë dhe të djathtë, përcjell Politico.