Vendosni fjalën kyçe....

Erdogan do takohet me Putinin – Ministri i Jashtëm turk


Ministri i Jashtëm turk Hakan Fidan ka konfirmuar se presidenti Erdogan pret të takohet me presidentin rus Putin në margjinat e samitit të Organizatës së Bashkëpunimit të Shangait (SCO) të muajit të ardhshëm në kryeqytetin e Kazakistanit.

“Në ditët në vijim, presidenti ndoshta do të takohet me kreun rus në Kazakistan”, tha Fidan të hënën në një intervistë për Habertürk TV të Turqisë.

Ministri i Jashtëm turk raportohet gjithashtu se Erdogan e ka ftuar Putinin për një vizitë shtetërore në Ankara.

“Ne presim që z. Putin të na vizitojë,” tha ai.

“Presidenti ynë e ka ftuar më parë. U fol për ardhjen e tij tek ne. Por së pari, kishte zgjedhje në Rusi, pastaj i patëm ne. Ndoshta në ditët në vijim, krerët do e diskutojnë sërish këtë çështje”.

Samiti i SCO-së është planifikuar të mbahet më 3-4 korrik në Astana. Raportet e mëparshme të mediave sugjeruan se Erdogan dhe Putin do diskutojnë çështje të tilla si lufta në Ukrainën dhe përpjekjet për të mbrojtur dërgesat e grurit përmes Detit të Zi.

Tema të tjera të mundshme përfshijnë krijimin e një qendre tregtare të gazit natyror, ndërtimin e termocentralit bërthamor Akkuyu të Turqisë dhe zgjedhjet në rajonet kurde të Sirisë.

Turqia ndërmjetësoi një marrëveshje gruri midis Rusisë dhe Ukrainës në korrik 2022, duke krijuar një korridor humanitar për eksportet bujqësore përmes Detit të Zi. Moska dhe Kievi ishin afër përfundimit të një marrëveshjeje të re të grurit në mars, por negociatorët ukrainas u larguan papritmas pas dy muajsh bisedime, raportoi Reuters në prill.

Qeveria e Erdoganit priti gjithashtu negociatat e paqes në pranverën e vitit 2022, menjëherë pasi Rusia sulmoi Ukrainën por ato dështuan.