Vendosni fjalën kyçe....

Rusia mund të konsiderojë ndryshimin e doktrinës bërthamore


Rusia potencialisht mund të bëjë ndryshime në doktrinën e saj bërthamore nëse “veprimet përshkallëzuese” nga SHBA dhe aleatët e saj e shtyjnë atë për ta bërë këtë, ka paralajmëruar zëvendësministri i Jashtëm rus Sergey Ryabkov.

Duke folur me gazetarët në margjinat e një takimi ministror të BRICS në Nizhny Novgorod, Ryabkov pranoi se gjendja ndërkombëtare po bëhet gjithnjë e më “e ndërlikuar” dhe ndryshimet në qëndrimin bërthamor të vendit të tij nuk mund të përjashtoheshin.

“Sfidat që po rriten falë veprimeve të papranueshme dhe përshkallëzuese të SHBA-së dhe aleatëve të saj të NATO-s padyshim që nxisin një pyetje të plotë se si dokumentet bazë në parandalimin bërthamor mund të sillen më shumë në përputhje me nevojate tanishme”, tha Ryabkov.

Diplomati kundërshtoi të shtjellojë natyrën e saktë të amendamenteve të mundshme, duke shpjeguar se Moska nuk ka një “praktikë për të mbuluar paraprakisht se çfarë lloj ndryshimesh mund të bëhen” përpara se të merren vendimet.

Vërejtjet vijnë menjëherë pasi presidenti rus Putin përsëriti përsëri qëndrimin e Moskës ndaj armëve bërthamore si një mundësi të fundit. Duke folur gjatë një paneli pyetje-përgjigje në Forumin Ekonomik Ndërkombëtar në Shën Petersburg (SPIEF) javën e kaluar, presidenti theksoi se Rusia nuk ka qenë kurrë e para që ka përdorur retorikë agresive bërthamore.

Doktrina e tanishme bërthamore e vendit lejon përdorimin e armëve atomike vetëm në “raste të jashtëzakonshme” dhe gjendja e tanishme nuk kualifikohet si e tillë, shpjegoi Putin.