Vendosni fjalën kyçe....

Udhëtonte nga Shqipëria në Belgjikë, 23-vjeçari kapet në Gjermani me 3 kg kokainë në makinë


 

Zyrtarët e zyrës kryesore doganore të Koblenzit në Gjermani sekuestruan më shumë se 3 kilogramë kokainë gjatë një kontrolli në kufirin belg.

Doganierët kontrolluan një automjet që ishte nisur për në Belgjikë. Shoferi, një 23-vjeçar shqiptar, deklaroi se ishte nisur nga Shqipëria për në Belgjikë duke udhëtuar nëpërmjet Italisë dhe Gjermanisë. Kur u mor në pyetje, ai tha se nuk mbante asnjë lëndë narkotike.

Megjithatë, meqenëse testi i drogës reagoi pozitivisht ndaj kokainës, oficerët më pas e panë automjetin nga afër. Më pas ata gjetën diçka në brendësi të automjetit, pak më shumë se 3 kilogramë kokainë, përcjellin mediat.

 “Kokaina e gjetur ka vlerën e rrugës mbi 200 mijë euro”, -tha Thomas Molitor, zëdhënës i shtypit në zyrën kryesore doganore në Koblenz.

Duke qenë se kishte dyshime se drejtuesi i mjetit kishte konsumuar së fundmi lëndë narkotike, edhe komisariati i Prüm nisi procedimin ndaj tij me dyshimin se drejtonte mjetin nën ndikimin e drogës.

Hetimet e mëtejshme po kryhen nga Zyra e Hetimit Doganor në Frankfurt am Main. Me kërkesë të Prokurorisë Publike të Trierit, gjyqtari hetues përgjegjës ka urdhëruar masën e paraburgimit për shqiptarin.