Vendosni fjalën kyçe....

Ofensiva izraelite në Rafah s’ka gjasa ta eliminojë Hamasin


Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken ka kritikuar sjelljen e Izraelit në luftën në Gaza, duke pretenduar se një ofensivë e gjithanshme në Rafah në jug të enklavës palestineze do provokonte vetëm “anarki”, në vend që të eliminonte Hamasin.

Në një dy intervista televizive të dielën, Blinken nënvizoi se Uashingtoni beson se forcat izraelite duhet “të dalin nga Gaza” pasi taktikat e tyre kanë dështuar në asgjësimin e Hamasit dhe mund të nxisin një kryengritje që mund të zgjasë.

Diplomati i lartë amerikan i tha CBS se një pushtim në shkallë të plotë i Rafahut mund të vijë “potencialisht me një kosto tepër të lartë” për civilët dhe se edhe një sulm masiv në qytetin jugor të Gazës nuk ka gjasa t’i japë fund kërcënimit nga Hamasi.

“Izraeli është në trajektoren, potencialisht, për të lënë pas një kryengritje me shumë anëtarë të Hamasit të armatosur të mbetur, ose nëse i lë Gazës një vakum të mbushur me kaos, të mbushur nga anarkia dhe ndoshta të rimbushur nga Hamasi,” tha Blinken.

Ai vuri në dukje se grupi militant ishte kthyer tashmë në zona të caktuara të Gazës veriore që Izraeli i kishte “çliruar”.

Uashingtoni po pret të shohë plane të besueshme nga Izraeli për Gazën pasi lufta të përfundojë përfundimisht, tha Blinken në një intervistë tjetër me NBC, duke shtuar se “ne kemi folur me autoritetet izraelite për një mënyrë shumë më të mirë për të pasur një rezultat të qëndrueshëm.”