Vendosni fjalën kyçe....

VIDEO/ Nis parada ushtarake ruse te Sheshi i Kuq në Moskë


Në ‘Sheshin e Kuq’ të Moskës ka filluar parada e madhe ushtarake me rastin  e Ditës së Fitores, që përkujton përvjetorin e  fitores mbi nazizmin në Luftën e Dytë Botërore.

Kujtojmë se ushtria ruse vazhdon ende agresionin e saj në Ukrainë.

Ngjarjet e Ditës së Fitores po zhvillohen në disa qytete ruse, si Vladivostok dhe Novosibirsk, prej disa orësh, por të gjithë sytë janë te Moska dhe Sheshi i Kuq, ku ndodhet evolucioni i paradës së madhe ushtarake.

Fjalimi i presidentit rus pritet të zbulojë  shumë nga synimet e tij për vazhdimin e operacioneve ushtarake, përshkallëzimin e kërcënimeve ndaj Perëndimit, qoftë edhe me armë bërthamore, por edhe për klimën që mbizotëron në Moskë pas shumë kohësh makthi që kanë zhytur popullin ukrainas në tragjedi.

Shikoni paradën live