Vendosni fjalën kyçe....

Haiti nën pushtetin e bandave, sulmohet burgu më i madh, arratisen 3700 të burgosur


Qeveria e Haitit shpalli një gjendje të jashtëzakonshme 72-orëshe të dielën pasi bandat e armatosura sulmuan një burg të madh. Të paktën 12 njerëz u vranë dhe rreth 3,700 të burgosur u arratisën në arratisjen nga burgu.

Drejtuesit e bandave po kërkojnë dorëheqjen e kryeministrit Ariel Henry, vendndodhja e të cilit nuk dihet që kur ai udhëtoi për në Kenia.

Bandat kontrollojnë rreth 80% të kryeqytetit, Port-au-Prince.

Dhuna e bandave ka pllakosur Haitin prej vitesh.

Një deklaratë e qeverisë tha se dy burgje – një në Port-au-Prince dhe tjetri në Croix des Bouquets aty pranë – u sulmuan gjatë fundjavës.

Ai tha se aktet e “mosbindjes” ishin një kërcënim për sigurinë kombëtare dhe tha se po vendoste një shtetrrethim të menjëhershëm gjatë natës në përgjigje, i cili filloi në orën 20:00 me kohën lokale.

Mediat Haitiane raportuan se stacionet e policisë u sulmuan, duke shpërqendruar autoritetet përpara sulmit të koordinuar në burgje.

Midis të arrestuarve në Port-au-Prince ishin të dyshuar të akuzuar në lidhje me vrasjen e presidentit Jovenel Moïse në vitin 2021.

Në kryeqytet, bandat kanë ngritur barrikada për të parandaluar që forcat e sigurisë të shkelin territorin e tyre, ndërsa bastionet e tyre në banesat e mëdha të Port-au-Prince janë ende kryesisht në mbyllje.

Shkollat dhe shumë biznese janë mbyllur dhe ka raportime për grabitje në disa lagje.

Policia ka vendosur postblloqe dhe ka shumë pasiguri në rrugë.

Rritja e fundit e dhunës filloi të enjten, kur kryeministri udhëtoi për në Nairobi për të diskutuar dërgimin e një force sigurie shumëkombëshe të udhëhequr nga Kenia në Haiti.

Udhëheqësi i bandës Jimmy Chérizier (i mbiquajtur Barbecue) deklaroi një sulm të koordinuar për ta hequr atë.