Vendosni fjalën kyçe....

Meloni në Kiev: Kini kujdes të mos përfundoni viktima të propagandës ruse


 

“Në fillim menduam se ishte një operacion Blitzkrieg dhe nuk ishte. Më pas menduam se Rusia do të pushtonte gjysmën e territorit ukrainas dhe kjo nuk ndodhi. Më pas Ukraina çliroi një pjesë të territoreve të saj. Kini kujdes, të mos bëhemi viktima të propagandës ruse që ne e njohim mirë”.

Kështu tha kryeministrja Meloni, duke dalë nga aeroporti Antonov – Hostomel në Kiev, në fund të ceremonisë për nder të mbrojtësve të aeroportit, në prani të Presidentit të Ukrainës Zelensky, Presidentit të Komisionit të BE-së, Von der Leyen dhe kryeministrave të Belgjikës dhe Kanadasë, Alexander De Croo dhe Justin Trudeau.

Në përvjetorin e dytë të pushtimit të plotë të Rusisë, Britania e Madhe njofton se do të japë 245 milionë £ (287 milionë euro) për të rritur rezervat e municionit të artilerisë së Ukrainës deri në vitin e ardhshëm. Kështu ka bërë të ditur Ministria e Mbrojtjes në Londër.