Vendosni fjalën kyçe....

Hamasi fton Elon Musk në Gaza për të parë ‘shkallën e shkatërrimit’ nga sulmet izraelite


Hamasi e ka ftuar Elon Musk në Gaza për të dëshmuar shkatërrimin e territorit palestinez nën sulmin izraelit pasi miliarderi i teknologjisë së lartë shoqëroi Benjamin Netanyahun për të inspektuar një kibuc të shënjestruar nga Hamasi.

“Ne e ftojmë atë të vizitojë Gazën për të parë masën e masakrave dhe shkatërrimeve të kryera kundër popullit të Gazës, në përputhje me standardet e objektivitetit dhe besueshmërisë,” tha Osama Hamdan, një zyrtar i lartë i Hamasit, në një konferencë për shtyp në Bejrut. e martë.

Paraqitja e Musk të hënën së bashku me kryeministrin izraelit në Kfar Aza, një kibuc 2 milje (3 km) nga kufiri i Gazës ku më shumë se 50 njerëz u vranë nga sulmuesit e Hamasit, tërhoqi gjithashtu kritika nga izraelitët.

Më 15 nëntor, bashkëthemeluesi i kompanisë së makinave elektrike Tesla dhe pronari i platformës së mediave sociale X e njohur më parë si Twitter postoi dhe miratoi një postim që akuzonte hebrenjtë për “urrejtje kundër të bardhëve” dhe të nesërmen miratoi një postim që thoshte : “Të gjithëve u lejohet të krenohen për racën e tyre, përveç të bardhëve.”

Retweet-et nuk u përmendën në vizitën e Musk në Kfar Aza, dhe manjati në vend të kësaj bëri vërejtje duke rënë dakord me portretizimin e luftës ndaj Hamasit nga Netanyahu, sipas The Guardian.

“Ata që kanë për qëllim vrasjen duhet të neutralizohen,” tha ai. “Duhet të ndalet propaganda që po i trajnon njerëzit të jenë vrasës në të ardhmen. Dhe pastaj, duke e bërë Gazën të begatë. Dhe nëse kjo ndodh, mendoj se do të jetë një e ardhme e mirë.”

Vizita e Musk në Izrael erdhi gjatë një pauze në fushatën ushtarake izraelite për të lejuar Hamasin të lirojë pengjet dhe Izraelin të lirojë të burgosurit palestinezë nga burgjet e tij, por Netanyahu është zotuar se Izraeli do të rifillojë operacionet sapo të përfundojë armëpushimi i përkohshëm.

Numri i të vdekurve në mesin e njerëzve në Gaza vlerësohet nga autoritetet e drejtuara nga Hamasi në më shumë se 14,000.

“Brenda 50 ditëve, Izraeli hodhi më shumë se 40,000 ton eksploziv në shtëpitë e banorëve të pambrojtur të Gazës”, tha Hamdam. “I bëj thirrje presidentit amerikan Biden të rishikojë marrëdhëniet e SHBA me Izraelin dhe të ndalojë furnizimin e tyre me armë”.

Joe Biden e ka mbështetur kryesisht Izraelin në fushatën e tij ushtarake dhe SHBA-ja ka ndihmuar në rimbushjen e rezervave izraelite të armëve dhe municioneve, por administrata e tij kohët e fundit ka shprehur shqetësim për shkallën e lartë të vdekjeve civile dhe i bëri thirrje Izraelit të ndryshojë taktikat e tij përpara se të marrë luftë në jug të Gazës.