Vendosni fjalën kyçe....

Vendet e BRICS do të mbajnë një takim të përbashkët të jashtëzakonshëm për situatën në Gaza


Grupi i kombeve BRICS do të mbajë një takim të jashtëzakonshëm të përbashkët të martën për të diskutuar situatën në Gaza gjashtë javë pas luftës midis Izraelit dhe grupit palestinez Hamas.

Sipas një deklarate, presidenti i Afrikës së Jugut Cyril Ramaphosa do të kryesojë takimin virtual, ku do të marrin pjesë edhe liderët e Brazilit, Rusisë, Indisë dhe Kinës.

Ministria e Jashtme e Kinës konfirmoi se presidenti Xi Jinping do të marrë pjesë në samitin virtual.

Anëtarët e rinj të BRICS, anëtarësimi i plotë i të cilëve fillon vitin e ardhshëm, duke përfshirë Arabinë Saudite, Argjentinën, Etiopinë, Iranin dhe Emiratet e Bashkuara Arabe, janë ftuar gjithashtu të bashkohen në takim, përcjell Anadolu.

Në samit do të marrë pjesë edhe Sekretari i Përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara, Antonio Guterres, ku liderët e BRICS do të japin deklarata të vendit mbi krizën aktuale humanitare në Gaza.

Izraeli nisi sulme të pamëshirshme ajrore dhe tokësore në Rripin e Gazës pas një sulmi ndërkufitar nga Hamasi më 7 tetor

Autoritetet në Gaza thanë të hënën se numri i të vdekurve nga sulmet e vazhdueshme izraelite në enklavë që nga 7 tetori është rritur në mbi 13,300.

Në një deklaratë, zyra e mediave e qeverisë me bazë në Gaza tha se kjo përfshin 5,600 fëmijë dhe 3,550 gra.

Ai shtoi se përfshin gjithashtu 201 staf mjekësor, 22 anëtarë të ekipeve të shpëtimit të mbrojtjes civile dhe 60 gazetarë.

Ndërkohë, numri i të vdekurve izraelitë është rreth 1200, sipas shifrave zyrtare.