Vendosni fjalën kyçe....

Macron thotë se ‘terrorizmi islamik’ po rritet në Evropë, të gjitha shtetet në rrezik


Evropa po sheh një rritje të ‘terrorizmit islamik’ dhe të gjitha shtetet janë të kërcënuara, tha të martën presidenti francez Emmanuel Macron gjatë një vizite në Shqipëri, pas vrasjes islamike të një mësuesi në Francë dhe dy tifozëve suedezë të futbollit në Belgjikë.

Macron foli një ditë pasi një sulmues 45-vjeçar, i cili e identifikoi veten si anëtar i Shtetit Islamik dhe mori përgjegjësinë në një video të postuar në internet, vrau dy tifozët suedezë në Bruksel.

Në Paris, një prokuror francez kundër terrorizmit tha të martën një 20-vjeçar që goditi për vdekje mësuesen e shkollës dhe plagosi tre të tjerë në qytetin verior të Arras më 13 tetor, kishte premtuar besnikëri ndaj Shtetit Islamik.

“E pamë sërish dje në Bruksel. Të gjitha shtetet evropiane janë të cenueshme dhe me të vërtetë ka një ringjallje të terrorizmit islamist,” tha Macron pas bisedimeve me kryeministrin shqiptar Edi Rama në Tiranë.

Ai shtoi se në ditët ose javët e ardhshme ai mund të vizitojë Izraelin, në luftë me grupin islamik Hamas pasi militantët shpërthyen gardhin kufitar të Gazës dhe vranë 1,300 njerëz, kryesisht civilë, në një tërbim nëpër komunitetet izraelite aty pranë.

“Dëshira ime është që të jem në gjendje të udhëtoj atje kur të arrijmë një marrëveshje konkrete qoftë për mospërshkallëzimin, qoftë për çështjet humanitare dhe më gjerësisht për gjithçka.

Siguria e Izraelit, lufta kundër të gjitha grupeve terroriste, si dhe procesi i paqes dhe zgjidhja politike, janë të gjitha të ndërlidhura,” tha Macron.