Vendosni fjalën kyçe....

Konflikti në Sudan, shpërthen në flakë ndërtesa e lartë ikonike


Ndërtesat kanë marrë flakë në kryeqytetin e Sudanit pas luftimeve të ashpra mes ushtrisë dhe forcave rivale.

Videot e postuara në internet të dielën treguan Kullën ikonë Greater Nile Petroleum Oil Company të përfshirë nga flakët.

“Kjo është vërtet e dhimbshme,” tha Tagreed Abdin, një arkitekt i ndërtesës, në një postim në X, i njohur më parë si Twitter.

Sulmet ajrore dhe betejat tokësore kanë vazhduar në Khartoum dhe qytete dhe qytete të tjera që nga fillimi i luftimeve në prill.

Mbi një milion njerëz janë detyruar të largohen nga vendi, ka thënë OKB.

E vendosur pranë lumit Nil, qiellgërvishtësi 18-katësh i firmës së naftës është një nga monumentet më të njohura në Khartoum.

Nuk është ende e qartë se çfarë e ka shkaktuar djegien e strukturës konike të ndërtesës, e cila ka një fasadë xhami. Nuk ka raportime për të lënduar apo të vdekur.

Dhuna në Sudan filloi më 15 prill, e shkaktuar nga një luftë për pushtet midis drejtuesve të ushtrisë sudaneze dhe Forcave paraushtarake të Mbështetjes së Shpejtë (RSF).

Ajo pasoi ditë tensioni pasi anëtarët e RSF-së u zhvendosën në të gjithë vendin në një lëvizje që ushtria e pa si një kërcënim.

Sudan War Monitor, i cili ofron analiza të konfliktit, tha se RSF kishte sulmuar zonat e kontrolluara nga ushtria të shtunën, duke përfshirë një bllok zyre në ministrinë e drejtësisë. Disa ndërtesa qeveritare raportohet se kanë marrë flakë si pasojë e sulmit.

Sulmet në objektet e ushtrisë vazhduan deri të dielën, thanë dëshmitarët për agjencinë e lajmeve AFP.