Vendosni fjalën kyçe....

Erdogan ‘paralajmëron’ Biden për pranimin e Suedisë në NATO


Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan ka paralajmëruar homologun e tij amerikan, Joe Biden, se ai nuk ka parë ende përparim të mjaftueshëm nga Suedia në masat kundër terrorizmit për të miratuar kërkesën e vendit për anëtarësim në NATO.

Në një bisedë telefonike me Erdogan të dielën, Presidenti Biden ‘përcolli dëshirën e tij për të mirëpritur Suedinë në NATO sa më shpejt të jetë e mundur’, sipas një leximi të shkurtër të lëshuar nga Shtëpia e Bardhë.

Erdogan, megjithatë, vuri në dukje se ndërsa Stokholmi kishte ndërmarrë disa hapa pozitivë duke rishikuar legjislacionin e tij kundër terrorizmit, ai ende lejoi ‘organizatat terroriste’ pro-kurde të mbanin demonstrata publike.

“Kjo anulon hapat e ndërmarrë,” citoi drejtoria e komunikimit të Turqisë të thoshte Erdogan në një deklaratë në telefonatën me Biden, mbajtur përpara samitit të NATO-s të kësaj jave në Vilnius.

Suedia dhe Finlanda fqinje aplikuan për anëtarësim në NATO vitin e kaluar, duke thyer traditat e tyre të gjata të asnjanësisë ushtarake mbi shqetësimet e sigurisë të ngritura nga konflikti Rusi-Ukrainë.

Finlanda u pranua zyrtarisht në bllokun perëndimor në prill, por Turqia bllokoi ofertën e Suedisë pasi akuzoi vendin për strehimin e terroristëve kurdë. Aktet nënligjore të aleancës kërkojnë miratim njëzëri përpara se anëtarët e rinj të pranohen.