Vendosni fjalën kyçe....

Kisha historike përpihet nga flakët pas goditjes nga rrufeja (Video)


Një video dramatike kapi flakët që shkatërronin një kishë historike në Masaçusets – duke përfshirë edhe kambanën e saj ikonë teksa u rrëzua – pasi shtëpia e adhurimit u godit nga rrufe të premten.

Pamjet e zjarrta tregojnë flakët e forta portokalli dhe tymin e zi të dendur që rrëzojnë Kishën e Parë të Kongregacionit në Spencer, rreth 50 milje jashtë Bostonit.

Shikuesit mund të dëgjohen në video duke bërtitur ndërsa spiralja e kishës protestante të vitit 1863 bie, duke nxjerrë më shumë zjarr dhe tym në ajër.

Kisha u ndërtua në shekullin e 19-të, pasi zjarri shkatërroi më parë ish-shtëpinë e adhurimit të vendit, e cila kishte qenë atje që nga viti 1772, raportoi Boston Globe.

Flakët shpërthyen fillimisht nga anët e kambanës së kishës përpara se të përhapeshin me shpejtësi në të gjithë strukturën.

Askush nuk ishte brenda kishës në atë kohë dhe nuk pati të lënduar, thanë autoritetet.

“Ndërsa zjarrfikësit po përparonin brenda kishës, pati një zjarr në papafingo dhe në vetë kambanën,” i tha WCVB shefi i zjarrfikësve të Spencer, Paul Normandin.

Normandin tha se kambana u shemb afërsisht 45 minuta pasi zjarrfikësit filluan të luftojnë me flakët.

Zjarri gjithashtu prishi sinjalet e celularëve në zonë, pasi kulla e kishës vepronte edhe si kullë celulare, sipas Normandin.