Vendosni fjalën kyçe....

Turqia do të mbajë balotazhin të dielën për të zgjedhur presidentin


 

Turqia po shkon në balotazh të dielën për të zgjedhur presidentin pasi asnjë kandidat nuk arriti të arrijë pragun e 50% në raundin e parë të mbajtur më 14 maj.

Votimi do të fillojë të dielën në orën 8 të mëngjesit me orën lokale (0500 GMT) dhe do të përfundojë në orën 17:00. koha lokale (1400 GMT).

Më shumë se 60 milionë njerëz janë regjistruar për të votuar, duke përfshirë 4.9 milionë votues për herë të parë, sipas AA.

Gjithsej 191.885 kuti votimi janë ngritur për votuesit në vend.

Sipas Këshillit të Lartë Zgjedhor të Turqisë, më shumë se 1,89 milionë njerëz – 1,895,430 – kanë votuar tashmë në misionet e huaja dhe portat doganore të Turqisë që nga ora 10 e mëngjesit me orën lokale (0700 GMT) të enjten.

Votimi në përfaqësitë diplomatike përfundoi të mërkurën, ndërsa votimi do të vazhdojë në portat doganore deri në orën 17:00. koha lokale (1400 GMT) të dielën.

Në zgjedhjet e 14 majit, gjithsej 1,839,470 shtetas turq jashtë vendit dolën në kutitë e votimit për të votuar si në zgjedhjet presidenciale ashtu edhe në ato parlamentare.

Ata që nuk kanë mundësi të votojnë brenda kohës së caktuar në vendin e tyre të banimit do të mund të votojnë në portat e doganave deri në orën 17:00. të dielën.

Presidenti Rexhep Tajip Erdogan u bëri thirrje të shtunën njerëzve që të dalin për të votuar.

“Nesër, le të shkojmë së bashku në zgjedhje për Fitoren e Turqisë së Madhe. Vullnetin që u manifestua në Parlament më 14 maj, le ta reflektojmë shumë më fuqishëm kësaj radhe në Presidencë”, tha Erdogan në Twitter.

“Le ta fillojmë Shekullin e Turqisë me votat tona,” shtoi ai.

Miliona votues shkuan në kutitë e votimit më 14 maj për të zgjedhur presidentin e vendit dhe anëtarët e parlamentit të tij prej 600 vendesh.

Aleanca Popullore e Erdoganit fitoi shumicën në parlament, ndërsa gara presidenciale shkoi në raundin e dytë pasi asnjë kandidat nuk mori një shumicë të thjeshtë, ose më shumë se 50% të votave. Megjithatë, Erdogan kryeson me 49.52%.

Erdogan do të përballet me Kemal Kilicdaroglu, kreun e opozitës kryesore, Partinë Republikane Popullore (CHP) dhe kandidatin e përbashkët për Aleancën Kombe prej gjashtë partish opozitare, në votimin e balotazhit.