Vendosni fjalën kyçe....

Pandemia Covid-19 s’është më emergjencë – OBSH


Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) ka deklaruar se Covid-19 nuk përfaqëson më një emergjencë shëndetësore globale, pas më shumë se tre vitesh dhe afro 7 milionë të vdekurish.

Drejtori i Përgjithshëm i OBSH-së, Tedros Adhanom Ghebreyesus, zyrtarisht uli statusin e sëmundjes të premten, ndërsa theksoi se ajo mbetet një ‘kërcënim global për shëndetin’. Vendimi për uljen e nivelit të alarmit u mor pas një takimi të ekspertëve të enjten.

Ndërsa ‘faza e urgjencës’ ka përfunduar, mijëra njerëz ende po vdesin çdo javë nga virusi, këmbënguli OBSH-ja. Ajo e përshkroi për herë të parë Covid-19 si një pandemi në mars 2020, kur virusi ishte përhapur në çdo kontinent përveç Antarktidës.

Ndërsa sëmundja kishte marrë vetëm disa qindra jetë deri në atë kohë, shpallja e pandemisë rezultoi në bllokime dhe kufizime të papara në lëvizje dhe tregti, duke shkaktuar tkurrje ekonomike që ende po ndihen. Që atëherë, rreth 764 milionë raste janë regjistruar globalisht, ndërsa 5 miliardë njerëz thuhet se kanë marrë të paktën një dozë të një vaksine.

Ndërsa shumica e vendeve kanë hequr masat e tyre të kontrollit të pandemisë, SHBA ka ende një emergjencë të shëndetit publik në fuqi, e cila nuk do skadojë deri në javën e ardhshme. Më shumë se 1.1 milion njerëz vdiqën nga Covid-19 në SHBA, më shumë se në çdo vend tjetër, sipas statistikave të OBSH-së.

Në vitin 2021, OBSH deklaroi se virusi kishte kaluar te njerëzit nga kafshët, duke ndryshuar rrjedhën vitin e ardhshëm dhe pranoi se ‘pjesë kryesore të të dhënave’ mungonin në vlerësimin nëse ai mund të kishte dalë nga një laborator në vend të kësaj.