Vendosni fjalën kyçe....

Grindjet me grupin Wagner, ministri rus i mbrojtjes inspekton trupat dhe premton furnizime ushtarake


Ministri rus i Mbrojtjes Sergei Shoigu inspektoi trupat dhe pajisjet ushtarake në distriktin ushtarak jugor të Rusisë të premten, tha ushtria ruse, mes një grindjeje shumë publike me kreun e kompanisë ushtarake private Wagner, sipas CNN.

Në deklaratë thuhet se Shoigu ka udhëzuar “të mbahen nën kontroll të posaçëm çështjet e furnizimit të vazhdueshëm dhe ritmik të grupeve të trupave në zonat e operacionit special ushtarak me të gjitha armët dhe pajisjet e nevojshme ushtarake”.

“Zëvendësministri i Mbrojtjes, Gjeneral Koloneli A. Kuzmenkov, i cili është përgjegjës për mbështetjen materiale dhe teknike të Forcave të Armatosura Ruse, i prezantoi gjeneralit të ushtrisë Sergei Shoigu grupe të reja tankesh moderne, mjete të blinduara luftarake, pajisje speciale dhe mjete motorike të furnizuara. nga ndërmarrjet e kompleksit ushtarak-industrial për të furnizuar grupet e trupave ruse”, tha ministria e mbrojtjes.

Vizita e Shoigut pasoi një mori deklaratash të zemëruara nga shefi i Wagner-it, Yevgeny Prigozhin, i cili ka akuzuar drejtpërdrejt Shoigun dhe udhëheqjen ushtarake ruse për përgjegjësinë për dhjetëra mijëra viktima të Wagner-it për shkak të mungesës së furnizimit me municion.