Vendosni fjalën kyçe....

Meta: Trafiku i rënduar përkeqëson shëndetin, plani i Këlliçit për transformimin urban përgjigjia më e mirë


Kreu i Partisë së Lirisë, Ilir Meta ka ngritur shqetësimin mbi trafikun e rënduar rrugor që ndikon në përkeqësimin e shëndetit te njerëzit.

Në statusin e postuar prej tij në Facebook, Meta i referohet një studimi, ku shprehet se zhurma e trafikut shkakton tension të lartë të gjakut, sidomos kur ai shoqërohet edhe nga ajri i ndotur dhe Tirana i ka të dyja këto problematika sipas tij.

Më tej Meta shfaq optimizmin sa i takon planit të kandidatit të opozitës për kryetar bashkie të Tiranës, Belind Këlliçi për transformimin e transportit urban në kryeqytet.

Postimi:

“Trafiku rrugor i rënduar dhe zhurmat e shtuara që shkakton ndikojnë në përkeqësimin e shëndetit.

Studimet më të fundit të publikuara në revistat prestigjoze amerikane provojnë që zhurma e trafikut shkakton tension të lartë të gjakut, sidomos kur ai shoqërohet edhe nga ajri i ndotur.

Tirana fatkeqësisht i ka të dyja, edhe zhurmat e trafikut, edhe ajrin e ndotur.

Ndaj plani i Kryetarit të ardhshëm të Bashkisë, Belind Këlliçi për transformimin rrënjësor të transportit urban është përgjigja më e fortë në mbrojtje të mjedisit, shëndetit dhe jetës së qytetarëve të Tiranës.

Këto do t’i bëjmë realitet pas 14 Majit!”