Vendosni fjalën kyçe....

Humza Yousaf zgjidhet kryeministër i Skocisë


Humza Yousaf është zgjedhur si kryeministër i Skocisë për të pasuar pararendësen Nicola Sturgeon.

Djali 37-vjeçar i emigrantëve nga Azia Jugore do të bëhet personi i parë me ngjyrë që do të shërbejë si kryeministër i Skocisë, i pari mysliman dhe personi më i ri që do të mbajë këtë detyrë, sipas Euronews.

Yousaf, aktualisht ministri i shëndetësisë i Skocisë, mundi dy ligjvënës të tjerë skocezë në një garë të diskutueshme për të zëvendësuar ministren e parë Nicola Sturgeon, e cila papritur dha dorëheqjen muajin e kaluar pas tetë vjetësh si udhëheqës.

Yousaf, i cili do të konfirmohet si kryeministër nga ligjvënësit në Parlamentin Skocez Holyrood të martën, përballet me sfidën e bashkimit të Partisë së tij Nacionaliste Skoceze (SNP) të copëtuar dhe ri-energjisë së fushatës së saj për pavarësi.

Ashtu si unë do të drejtoj SNP-në në interes të të gjithë anëtarëve të partisë, jo vetëm atyre që votuan për mua, kështu do të drejtoj Skocinë në interes të të gjithë qytetarëve tanë, pavarësisht nga besnikëria juaj politike,” tha ai në një fjalim pranimi në Edinburg. Stadiumi Murrayfield.

Yousaf thotë se prioritetet e tij do të jenë “të trajtojë varfërinë e fëmijëve me taksa progresive” dhe të mbrojë demokracinë e Skocisë.

Ai ka thënë gjithashtu se do të mbajë një shumicë pro pavarësisë në parlament, që në praktikë nënkupton ruajtjen e një aleance qeverisëse me të Gjelbërit.

72,000 anëtarët e SNP-së zgjodhën ngushtë Yousaf mbi Sekretaren skoceze të Financave Kate Forbes, me ligjvënësen Ash Regan të tretën e largët në një fushatë që u rrënua me skandale.

Integriteti i vetë procedurës së votimit u vu në pikëpyetje nga kandidatët të cilët as nuk e dinin se sa anëtarë partie kishin të drejtë vote.

Shefi ekzekutiv i SNP-së Peter Murrell – gjithashtu bashkëshorti i Sturgeon – dhe kreu i medias së partisë dhanë dorëheqjen në mars pasi shifrat e rreme të anëtarësimit iu dhanë gazetarëve.