Vendosni fjalën kyçe....

BE miraton planin prej 2.14 miliardë dollarësh për furnizimin e Ukrainës me municion


Ministrat e Jashtëm të Bashkimit Evropian ranë dakord të hënën për një plan prej 2 miliardë eurosh (2.14 miliardë dollarë) për të bastisur rezervat e tyre dhe për të blerë së bashku predha artilerie të nevojshme për Ukrainën, thanë diplomatët, sipas DS.

Diplomatët thanë se blloku 27-vendesh po synon të furnizojë Ukrainën me 1 milion raunde gjatë 12 muajve të ardhshëm, ndërsa Kievi kërkon më shumë fuqi zjarri për të luftuar një ofensivë të rëndë ruse.

Kievi është ankuar se forcat e tij duhet të racionojnë fuqinë e zjarrit, pasi pushtimi njëvjeçar i Rusisë është kthyer në një luftë rrënqethëse

Ukraina i ka thënë BE-së se kërkon 350,000 predha në muaj për të ndihmuar trupat e saj të frenojnë sulmin e Moskës dhe t’i lejojnë ata të nisin kundërofensiva të reja më vonë gjatë vitit.

Përpara nënshkrimit të marrëveshjes, shefi i politikës së jashtme të BE-së, Josep Borrell tha se duhej të kishte një marrëveshje, “përndryshe, ne do të jemi në vështirësi për të vazhduar furnizimin me armë për Ukrainën”.

“Ne duhet ta ndihmojmë Ukrainën më shumë, më shpejt dhe tani”, tha ministrja e Jashtme e Francës Catherine Colonna.

Pjesa e parë e planit përfshin angazhimin e 1 miliard eurove të tjera (1.06 miliardë dollarë) të fondeve të përbashkëta në përpjekje për t’i bërë shtetet e BE-së të përdorin rezervat e tyre tashmë të shtrira për municione që mund të dërgohen shpejt.

Në pjesën e dytë blloku do të përdorë 1 miliardë euro të tjera për të porositur predha 155 milimetrash për Ukrainën, si pjesë e një shtytjeje të përbashkët prokurimi që synon të nxisë firmat e mbrojtjes të BE-së për të rritur prodhimin.

Blerja e armëve së bashku në këtë shkallë është një hap i ri i madh për BE-në, e cila ka parë përpjekje të gjata për të punuar më shumë në unison në mbrojtjen e shtyrë përpara nga lufta e Rusisë.

Vendet kanë debatuar për detaje, si për shembull nëse agjencia e mbrojtjes e BE-së ose vendet anëtare do të negociojnë porositë dhe nëse duhet të blejnë vetëm nga prodhuesit në Evropë.

Diplomatët thanë se plani në tryezë synonte dërgimin e predhave të para prej 1 miliard eurosh në Ukrainë deri në fund të majit dhe nënshkrimin e kontratave të përbashkëta deri në fillim të shtatorit.

Ministri i Jashtëm i Lituanisë, Gabrielius Landsbergis tha se ambicia ishte të furnizonte një milion fishekë gjatë vitit të ardhshëm, por kjo nuk u vu në dukje.

Është e mundur që ne të mos jemi në gjendje ta arrijmë atë,” tha ai