Vendosni fjalën kyçe....

20 të vrarë nga shpërthimi vdekjeprurës në Kabul – Media


Një shpërthim në kryeqytetin afgan, Kabul, vrau të paktën 20 persona të mërkurën, tha një zyrtar taleban. Shpërthimi me sa duket ndodhi jashtë ndërtesës së Ministrisë së Jashtme, me foto nga vendi i ngjarjes që supozohet se tregonin rrugën e mbushur me kufoma.

Një zëdhënës i policisë së Kabulit konfirmoi për Ariana Neës se shpërthimi ndodhi jashtë Ministrisë së Jashtme dhe ‘shkaktoi viktima’. Agjencia afgane e lajmeve ndau një foto të pasojave të dukshme të sulmit, në të cilën trupat e palëvizshëm mund të shiheshin të shpërndarë në rrugë jashtë mureve të fortifikuara të ministrisë.

Një zyrtar në Ministrinë e Informacionit i tha Reuters se një sulmues vetëvrasës tentoi të hynte në kompleksin e Ministrisë së Jashtme, por dështoi dhe shpërtheu veten jashtë. Zyrtari tha se të paktën 20 persona u vranë dhe disa të tjerë u plagosën.

Raportet në mediat sociale sugjerojnë se zyrtarët talebanë mund të kenë qenë duke u takuar me një delegacion kinez në kohën e shpërthimit. Ndërsa këto raporte janë të pakonfirmuara, talebanët dhe diplomatët kinezë u takuan në Kabul javën e kaluar për të nënshkruar një marrëveshje për nxjerrjen e naftës.

Situata e sigurisë në Kabul ka mbetur e pasigurt që kur talebanët u kthyen në pushtet pas tërheqjes së ushtrisë amerikane në vitin 2021. Një shpërthim vdekjeprurës ndodhi jashtë një aeroporti ushtarak në qytet në fillim të muajit, ndërsa një sulm me bomba dhe të shtëna në një hotel në dhjetor vrau pesë shtetas kinezë dhe disa ushtarakë dhe policë afganë.

ISIS-K, një degë rajonale e grupit terrorist IS, mori përgjegjësinë për të dy sulmet, si dhe një sulm vetëvrasës në ambasadën ruse në Kabul në shtator, në të cilin u vranë dy punonjës të ambasadës.