Vendosni fjalën kyçe....

Ka ende shpresë, historitë e jashtëzakonshme të shpëtimit pesë ditë pas tërmeteve shkatërrimtare në Turqi e Siri


Edhe pse kanë kaluar mbi 100 orë që kur  dy termite të fuqishëm tronditën Turqinë jugore e Sirinë veriperëndimore në fillim të kësaj jave, përpjekjet e shpëtimit vazhdojnë ende pasi më shumë të mbijetuar janë nxjerrë nga mbeturinat.

Një grua e plagosur u shpëtua në rrethin e Nizip në provincën Gaziantep 107 orë pas tërmetit të parëqë goditi rajonin të hënën. Dy orë më parë në të njëjtën ndërtesë, dy persona, mes tyre edhe një fëmijë, u nxorrën nga rrënojat.

Fatma 14-vjeçare, një adoleshente me origjinë siriane, u shpëtua gjithashtu nga rrënojat në Kahramanmaras 104 orë pas tërmetit nga një ekip shpëtimi i dërguar nga parlamenti i vendit. Gjithashtu në Kahramanmaras, ku kishin epiqendrën të dy tërmetet, një 38-vjeçar u nxor nga mbeturinat pas 105 orësh.

Pasi u varros në rrënoja për 108 orë, Necip Nabua, 31 vjeç me origjinë siriane, u nxorr i gjallë si rezultat i pesë orëpërpjekjesh shpëtimi në të njëjtën provincë.

Ekipet e shpëtimit në Kahramanmaras gjetën të gjallë edhe 35-vjeçarin Ali Ibrahim, 103 orë pas katastrofës. Dy persona të tjerë u shpëtuan në provincën Hatay pasi kaluan 107 orë nën rrënoja. Katër orë më parë, gjashtë të tjerë u shpëtuan nga e njëjta ndërtesë. Zjarrfikësit nxorën nën rrënojat pas 108 orësh në Hatay nënën 41-vjeçare Neslihan Karadeniz dhe fëmijët e saj Fatma, 21, Munire, 15 dhe Ramazan, 7 vjeç.

Në orën e 105-të të tërmetit që goditi Turqinë, një foshnjë dhe vëllai i tij shtatëvjeçar u shpëtuan nga rrënojat në provincën e Kahramanmaras, ku ishin edhe përqendrimi i tërmeteve. Ekipet e shpëtimit fillimisht nxorrën Yusuf Huseyin, i cili është një vjeç e gjysmë, nga mbeturinat dhe para vëllait të tij të madh Muhammedit, shkruan Anadolu Agency.

Në provincën Adiyaman, ekipet e shpëtimit nxorrën gjithashtu 54-vjeçarin Mehmet Ayhan Erden 105 orë pas tërmetit.

Një ekip shpëtimi nga Kina nxorri një grua, Yasemin, nga rrënojat në provincën Malatya pas 105 orësh.

Këto erdhën pasi Osman Firat, 47 vjeç, u shpëtua në Kahramanmaras 104 orë pas tërmetit të pare.

Gjashtëdhjetë vjeçari Eyup Ak u nxor gjithashtu i gjallë nga një ndërtesë e shembur të premten në provincën Adiyaman pas 104 orësh.

Ekipet turke shpëtuan të premten 66-vjeçarin Murat Vural në provincën e Gaziantep, rrethi Islahiye, 103 orë pas tërmetit. Vural u nxor nga mbeturinat pas 10 orësh punë nga anëtarët e Ekipit Kombëtar të Shpëtimit Mjekësor (UMKE) dhe policia.

Kjo erdhi dy orë pas një historie të ngjashme shpëtimi në provincën Hatay, ku një grup minatorësh nga provinca Zonguldak shpëtuan një nënë, Ihlas Ayaz, dhe djalin e saj Yigit.

UMKE dhe ekipet e policisë në rrethin Elbistan të provincës Kahramanmaras i shpëtuan jetën Mustafa Sahin Samiut 102 orë pas tërmetit të parë. Ekipet punuan 12 orë për të shpëtuar 33-vjeçarin nga rrënojat e një ndërtese shtatëkatëshe.

Gjithashtu në Kahramanmaras, një vajzë 15-vjeçare u shpëtua nga ekipet e Azerbajxhanit. Ayse Mustafa me origjinë siriane u shpëtua pas 103 orësh.

Në Hatay, një qen i quajtur Venus ndihmoi ekipet e shpëtimit të shpëtonin jetën e pronarit të tij. Edhe Zeynep Ela Parlak tre vjeç e gjysmë u nxor nga rrënojat në Hatay, gjithashtu 103 orë nga lëkundjet fillestare.

Një ekip shpëtimi nga provinca qendrore Usak e Turqisë shpëtoi 27-vjeçarin Busra Atalay Aslan nga rrënojat, 102 orë pasi tërmeti i parë goditi Turqinë.

Minatorët që erdhën nga provinca e Rizes në bregun e Detit të Zi shpëtuan gjithashtu një nënë dhe vajzën e saj Melike në rrethin e Nizipit, gjithashtu 102 orë nga tërmeti i parë.

Një tjetër viktimë e tërmetit, 41-vjeçari Ali Ibrahim, u shpëtua 104 orë pasi rajoni u godit nga lëkundjet. Ushtarët turq shpëtuan të enjten dy fëmijë me origjinë siriane, 15-vjeçarin Ahmet dhe vëllain e tij tetëvjeçar Muhammet. Të premten, i njëjti ekip shpëtoi babanë e fëmijëve pasi ai kaloi mbi 100 orë nën rrënoja.

Një ekip tjetër që përfshinte shpëtimtarë nga Spanja gjithashtu shpëtoi një vajzë dhjetëvjeçare dhe nënën e saj në provincën Adiyaman pas 102 orësh.

Në provincën Hatay, ekipet nga Stambolli shpëtuan pas 101 orësh, 8-vjeçaren Tanem Okur, së bashku me babanë e saj Cem.

Një grua 32-vjeçare u nxor gjithashtu nga mbeturinat nga ekipet e shpëtimit pas 100 orësh kur ekipet e shpëtimit hapën një korridor 8 metra nën rrënoja.

Tërmetet me magnitudë 7.7 dhe 7.6, me qendër në provincën Kahramanmaras, prekën më shumë se 13 milionë njerëz në 10 provinca, duke përfshirë gjithashtu Adana, Adiyaman, Diyarbakir, Gaziantep, Hatay, Kilis, Malatya, Osmaniye dhe Sanliurfa.

Disa vende në rajon, duke përfshirë Sirinë dhe Libanin, ndjenë lëkundjet e forta që goditën Turqinë në më pak se 10 orë. Deri tani numri i viktimave nga dy tërmetet e fuqishme është zyrtarisht 22.368.