Vendosni fjalën kyçe....

Ish-gjenerali i NATO-s Petr Pavel fiton zgjedhjet presidenciale në Çeki, mund miliarderin populist Babis


Gjenerali i ushtrisë në pension Petr Pavel mundi miliarderin populist Andrej Babis në balotazhin e së shtunën për t’u bërë presidenti i ri çek.

“Presidenca ime do ketë sukses vetëm kur ne të gjithë të kemi sukses së bashku.” – i tha Pavel një turme brohoritëse të mbështetësve të tij.

Me fletët e votimit të numëruara nga 97% e pothuajse 15,000 qendrave të votimit të numëruara, Pavel kishte 57.8% të votave krahasuar me 42.2% për Babis.

Pavel është ish-kryetar i komitetit ushtarak të NATO-s, organi më i lartë ushtarak i aleancës. Ai mbështeti plotësisht mbështetjen ushtarake dhe humanitare të vendit për Ukrainën në luftën e saj kundër Rusisë dhe e sheh të ardhmen e Republikës Çeke të lidhur me anëtarësimin në Bashkimin Evropian dhe NATO-n, shkruan Breitbart.

Kjo është humbja e dytë e madhe për 68-vjeçarin Babis, i cili është një ish-kryeministër. Lëvizja e tij qendrore ANO (PO) përfundoi në opozitë pasi humbi zgjedhjet e përgjithshme të vitit 2021.

Babis ishte mbështetur nga Zeman, me të cilin ndan pikëpamjet euroskeptike dhe retorikës kundër emigrantëve.

Pavel dhe Babis morën pjesë në raundin e dytë të votimit sepse asnjë nga tetë kandidatët fillestarë nuk mori shumicën absolute në raundin e parë dy javë më parë.

Zeman ishte presidenti i parë i zgjedhur me votim popullor. Mandati i tij i dytë dhe i fundit pes-vjeçar skadon në mars. Ligjvënësit zgjodhën dy presidentët e mëparshëm, Vaclav Havel dhe Vaclav Klaus.