Vendosni fjalën kyçe....

Kalifornia përballet me përmbytjet vdekjeprurëse, të paktën 19 viktima


Rreth 25 milionë njerëz në Kaliforni janë nën vazhdën e përmbytjeve këtë fundjavë, teksa e fundit në një valë stuhish vdekjeprurëse përmbyti shtetin.

Disa rrugë janë përmbytur, të paktën 19 njerëz kanë vdekur dhe mijërave u është thënë të evakuohen.

Në Montecito, një qytet 135 km në veri-perëndim të Los Anxhelosit, vendasit thonë se shiu rëndon traumën e tyre.

Një rrëshqitje dheu këtu vrau 23 njerëz në vitin 2018 dhe shumë kanë frikë se mund të ndodhë përsëri.

Përroi Montecito u bë një rrjedhë e dhunshme dhe e furishme përsëri javën e kaluar, duke nxitur zyrtarët e zjarrfikësve të lëshojnë thirrjen “Largohu Tani!” paralajmërim për të gjithë komunitetin, i cili përfshin disa nga banorët më të famshëm të Kalifornisë si Oprah Winfrey, Princi Harry dhe Meghan Markle.

Urdhri i evakuimit në Montecito është hequr, por banorët mbeten të shqetësuar. Dhe me kaq shumë tokë tashmë të ngopur, rreziku i përmbytjeve dhe rrëshqitjeve të dheut është shumë real.