Vendosni fjalën kyçe....

Vendet vendosin masa shtrënguese Covid për udhëtarët nga Kina pasi Pekini njoftoi hapjen e kufijve


Italia është bërë vendi i fundit që vendosi kryerjen e testeve të detyrueshme Covid për turistët kinezë, pasi Kina njoftoi se do të rihapë kufijtë e saj javën e ardhshme.

Masa më të ashpra janë marrë edhe nga Japonia, Malajzia, Tajvani dhe India – ndërsa SHBA tha se po shqyrton vendosjen e më shumë rregullave.

Pas gati tre vitesh kufizime, Kina do t’i lejojë njerëzit të udhëtojnë më lehtë nga 8 janari.

Në të njëjtën kohë, vendi po përballet me një rritje të rasteve me Covid.

Kjo ka çuar në kujdes në mesin e disa vendeve – por Pekini tha se rregullat e koronavirusit duhet të sillen mbi një bazë “shkencore” dhe akuzoi disa vende dhe media për “shfrytëzim” të situatës, shkruan BBC.

Të hënën dhe të martën, Kina njoftoi se do të lehtësonte kufizimet e saj për udhëtimin për në dhe nga vendi.

Nga 8 janari, karantina për udhëtarët që hyjnë në Kinë do të përfundojë dhe aplikimet për pasaporta për qytetarët kinezë do të rifillojnë, thanë autoritetet.

Faqet e udhëtimit raportuan një rritje të trafikut pas njoftimeve – dhe disa vende rishikuan rregullat e tyre të udhëtimit.

Italia – dikur epiqendra globale e virusit pasi u përhap nga Kina në fund të 2019 dhe 2020 – tha se po sillte testimin e detyrueshëm Covid për të gjithë pasagjerët që vinin nga Kina.

Ministri i Shëndetësisë Orazio Schillaci tha se kjo ishte “thelbësore për të siguruar mbikëqyrjen dhe identifikimin” e çdo varianti të ri të virusit dhe për “të mbrojtur popullsinë italiane”.

Para njoftimit të tij, fluturimet që mbërrinin në Milano po testonin tashmë pasagjerët që fluturonin nga Kina.

Në një fluturim, i cili u ul në aeroportin Malpensa të qytetit më 26 dhjetor, 52% e pasagjerëve u zbuluan se ishin pozitivë për Covid, raporton la Repubblica.

Vende të tjera kishin vendosur tashmë disa kufizime për udhëtarët që vijnë nga Kina:

Në Japoni, nga e premtja, të gjithë udhëtarët nga Kina dhe ata që e vizituan atë brenda shtatë ditëve do të testohen për Covid pas mbërritjes, tha kryeministri Fumio Kishida. Ata që rezultojnë pozitivë do t’u kërkohet të karantinohen për shtatë ditë nëse kanë simptoma, ose pesë ditë nëse janë asimptomatikë. Numri i fluturimeve drejt dhe nga Kina gjithashtu do të kufizohet

Në Indi, njerëzit që udhëtojnë nga Kina dhe katër vende të tjera aziatike duhet të kenë një test negativ Covid përpara se të udhëtojnë. Pasagjerët do të vendosen në karantinë nëse kanë simptoma ose rezultojnë pozitiv

Tajvani thotë se njerëzit që mbërrijnë me fluturime nga Kina, si dhe me varkë në dy ishuj, do të duhet të bëjnë testet e Covid në mbërritje nga 1 deri më 31 janar. Ata që rezultojnë pozitivë do të jenë në gjendje të izolohen në shtëpi, tha Qendra Qendrore e Komandës Epidemike të Tajvanit.

Malajzia ka vendosur gjithashtu masa shtesë gjurmimi dhe mbikëqyrjeje.

Diku tjetër, SHBA tha se po shqyrtonte marrjen e “hapave të ngjashëm” në vende të tilla si Japonia.