Vendosni fjalën kyçe....

Tensionet në rritje, India do vendosë raketa balistike pranë kufijve me Kinën e Pakistanin – Media


India synon të vendosë më shumë se njëqind raketa balistike përgjatë kufirit të saj me Kinën dhe Pakistanin, sipas agjencisë lokale të lajmeve ANI. Raporti pason pretendimet e Nju Delhit për përleshje midis trupave indiane dhe kineze në një zonë të kontestuar të Himalajeve në fillim të këtij muaji.

“Një takim i nivelit të lartë i Ministrisë së Mbrojtjes zgjidhi blerjen e rreth 120 raketave për Forcat e Armatosura dhe vendosjen e tyre përgjatë kufijve”, tha një burim i lartë i mbrojtjes për gazetën.

Sipas ANI, armët në fjalë janë raketa Pralay të zhvilluara në vend. Pajisjet balistike taktike me rreze të shkurtër veprimi u testuan me sukses nga ushtria indiane një vit më parë.

Thuhet se ato kanë aftësinë për të goditur objektivat në një largësi nga 150 deri në 500 kilometra dhe janë të vështira për t’u kapur nga mbrojtja ajrore, për shkak të ndryshimit të drejtimit gjatë fluturimit.

Agjencia e përshkroi zhvillimin si një ‘vendim të madh’ për vendin, i cili tani ka një politikë që lejon përdorimin e raketave balistike në role taktike.

Fqinjët dhe rivalët gjeopolitikë të Indisë, Kina e Pakistani, të cilët janë gjithashtu fuqi bërthamore, të dyja kanë raketa balistike në arsenalet e tyre. India kufizohet gjithashtu me Nepalin, Butanin, Bangladeshin dhe Mianmarin.

Në fillim të dhjetorit, Ministria e Mbrojtjes në Nju Delhi tha se kishte pasur përleshje të shkurtra midis rojeve kufitare indiane dhe kineze në shtetin Arunachal Pradesh, në Himalaje. Incidenti la gjashtë ushtarë indianë të plagosur, tha ministria. Ai akuzoi Pekinin, i cili nuk pohoi se përleshja ndodhi, për përpjekje për të ndryshuar ‘në mënyrë të njëanshme’ status quo-në në zonën kufitare të Himalajeve.

India gjithashtu ka një mosmarrëveshje të qëndrueshme territoriale me Pakistanin. Përplasja mbi rajonin e Kashmirit është acaruar midis Nju Delhit dhe Islamabadit që nga viti 1947, duke çuar në tre luftëra dhe një numër përleshjesh më të vogla.