Vendosni fjalën kyçe....

Jetoi për 18 vite në aeroportin e Parisit, ndërron jetë shtetasi iranian që u bë film


Një iranian që jetoi për 18 vjet në aeroportin Charles de Gaulle të Parisit ka vdekur. Merhan Nasseri, i cili frymëzoi filmin e Steven Spielberg,

“The Terminal”, filloi të jetonte në aeroport për shkak të mungesës së dokumenteve të qëndrimit.

Megjithatë, pasi iu dhanë, ai mbeti atje, me sa duket pa zgjedhje. Nasseri vdiq nga një atak në zemër.

I lindur në vitin 1945 në provincën iraniane të Khuzestanit, Nasseri fillimisht fluturoi në Evropë në kërkim të nënës së tij.

Ai kaloi disa vite duke jetuar në Belgjikë, pasi u dëbua nga disa vende, duke përfshirë Britaninë e Madhe, Holandën dhe Gjermaninë për shkak të mungesës së dokumenteve të sakta të imigracionit. Më pas ai shkoi në Francë, ku e bëri shtëpinë e tij terminalin 2F të aeroportit.

I ngulitur në stolin e tij i rrethuar nga karroca që përmbanin pasuritë që kishte grumbulluar, ai i kalonte ditët duke shkruar për jetën e tij në një fletore dhe duke lexuar libra e gazeta.

Historia e tij tërhoqi vëmendjen e mediave ndërkombëtare dhe tërhoqi vëmendjen e Stephen Spielberg, i cili kirjoi filmin The Terminal, me aktorët Hanks dhe Catherine Zeta-Jones.

Pas publikimit të filmit, gazetarët u dyndën për të folur me njeriun që kishte frymëzuar një film të Hollivudit. Në një moment, zoti Nazzeri, i cili e quajti veten “Sir Alfred”, jepte deri në gjashtë intervista në ditë, raporton Le Parisien.

Pavarësisht se iu dha statusi i refugjatit dhe e drejta për të qëndruar në Francë në vitin 1999, ai qëndroi në aeroport deri në vitin 2006, kur u dërgua në spital për t’u trajtuar për një sëmundje. Më pas ai kaloi kohë duke jetuar në një bujtinë duke përdorur paratë që kishte marrë për filmin, raporton gazeta franceze Libération.

Nasseri u kthye në aeroport disa javë më parë, ku jetoi derisa vdiq, tha një zyrtar i aeroportit.

Atij iu gjetën disa mijëra euro në posedim, shtoi zyrtari.