Vendosni fjalën kyçe....

Gjermania dhe Franca duan që Tiktokers-at e Youtubers-at të mobilizohen kundër Rusisë – Bloomberg


TikTokers-at dhe YouTubers-at mund të ndihmojnë BE-në të krijojë një pykë midis qeverisë ruse dhe popullit rus, thuhet se u kanë thënë Gjermania dhe Franca anëtarëve të tjerë.

Idetë se si anëtarët e saj mund të ndikojnë tek qytetarët rusë u formuluan në një dokument të shpërndarë përpara takimit të nivelit të lartë të BE-së të kësaj jave në Pragë, raportoi Bloomberg të hënën. Plani është menduar për diskutim me dyer të mbyllura, por agjencia e lajmeve tha se e kishte studiuar dokumentin.

Berlini dhe Parisi sugjeruan regjistrimin e video-blogerëve të njohur në platforma duke përfshirë YouTube, Facebook, TikTok, Telegram dhe VK për të ndihmuar në shpërndarjen e kurseve të mësimdhënies të financuara nga BE mbi ‘edukimin mediatik’, sipas Bloomberg.

Kurset supozohet se do t’u shpjegojnë rusëve pse ata duhet të hedhin poshtë ‘propagandën ruse’ dhe t’i besojnë ‘informacioneve të pavarura’ që kundërshtojnë atë që thotë qeveria ruse.

BE duhet gjithashtu të synojë pakicat rusishtfolëse në kombe të tjera me përmbajtje që i shërben të njëjtit qëllim, thotë raporti. Ekziston gjithashtu një propozim për një ‘qendër për shmangien e censurës së internetit’ për rusët.

Pasi Rusia sulmoi Ukrainën në fund të shkurtit, BE-ja rriti ndjeshëm përpjekjet e saj për të heshtur mediat ruse brenda bllokut.

Mediat e financuara nga qeveria RT dhe Sputnik u ndaluan të transmetojnë, ndërsa gjigantët e teknologjisë me bazë në SHBA si Facebook ndaluan së shfaqur përmbajtje nga organizatat e lajmeve në platformat e tyre për banorët e BE-së. Brukseli e justifikoi masën me nevojën për të kundërshtuar ‘propagandën ruse’.

Moska vendosi gjithashtu kufizime në media, duke futur në listën e zezë disa media perëndimore si hakmarrje dhe futi dënimin për shpifje kundër forcave të armatosura të Rusisë.