Vendosni fjalën kyçe....

Gjykata në Ukrainë ndalon veprimtarinë e partisë opozitare pro-ruse, i sekuestrohen asetet


Partia e Opozitës së Ukrainës – For Life (OPPL) u ndalua zyrtarisht nga një gjykatë ukrainase të hënën.

Ministria e Drejtësisë njoftoi në Facebook se të gjitha asetet, pronat dhe fondet e saj do t’i kalojnë shtetit.

Vendimi për ndalimin e partisë u mor nga Gjykata e Tetë Administrative e Apelit në qytetin perëndimor të Lviv, pas një kërkese nga Ministria e Drejtësisë.

OPPL i kishte pezulluar të gjitha operacionet e saj nga autoritetet në Kiev në mars pas nisjes së pushtimit nga Moska, dhe partia dhe liderët e saj u akuzuan se kishin lidhje me Rusinë dhe ishin “anti-ukrainas”.

Në postimin e saj në Facebook, ministria vuri në dukje se gjykatat ukrainase kanë ndaluar deri më tani 11 parti të ashtuquajtura “pro-ruse” të dyshuara se kanë vepruar për të “minuar sovranitetin” e vendit.

Para se të pezulloheshin operacionet e saj, OPPL ishte grupi më i madh opozitar i Ukrainës dhe partia e dytë më e madhe në vend. Në vitin 2019, ajo fitoi 13% të votave në zgjedhjet parlamentare dhe në vitin 2021, sondazhet treguan se ajo tejkaloi “Shërbëtorin e Popullit” të Presidentit Volodymyr Zelensky si partia më popullore.

Që nga viti 2018, ajo drejtohej nga Viktor Medvedchuk, një biznesmen që bëri thirrje për marrëdhënie më të mira me Rusinë dhe e pa kthesën perëndimore të Kievit si të dëmshme për interesat kombëtare.

Në maj 2021, Medvedchuk u vendos në arrest shtëpiak pasi u akuzua për tradhti në mes të goditjes së Zelensky ndaj opozitës.

Më 14 maj, Presidenti Zelensky nënshkroi ligjin që thjeshton procesin e ndalimit të partive politike që konsiderohen si “anti-ukrainase”.

Sipas ligjit, çdo palë që kundërshton ose sfidon pozicionin zyrtar të qeverisë, veçanërisht kur bëhet fjalë për konfliktin e vazhdueshëm me Moskën, mund t’i ndalohen operacionet dhe pasuritë e saj të sekuestrohen me një vendim gjykate që nuk mund të apelohet.