Vendosni fjalën kyçe....

NATO emërton Rusinë si ‘kërcënimin e saj parësor’ në dokumentin strategjik


Koncepti i ri strategjik i NATO-s do e përshkruajë Rusinë si ‘kërcënimin kryesor’ për bllokun, ndërsa Kina do dalë për herë të parë në dokument, tha të mërkurën Përfaqësuesja e Përhershme e SHBA në NATO, Julianne Smith.

Duke folur në një takim, Smith tha se edhe përpara nisjes së operacionit ushtarak të Rusisë në Ukrainë më 24 shkurt, ‘kishte një vlerësim të thellë në të gjithë aleancën që gjuha në Rusi nga viti 2010 ishte shumë e vjetëruar dhe kishte nevojë për një përmirësim të konsiderueshëm’.

Koncepti i tanishëm strategjik i NATO-s u publikua në vitin 2010, katër vjet përpara se Krimea të votonte për ndarjen nga Ukraina dhe bashkimin me Rusinë pas grushtit të shtetit të vitit 2014 në Kiev.

Dokumenti prej 35 faqesh thotë se ‘bashkëpunimi NATO-Rusi është i një rëndësie strategjike pasi ndihmon në krijimin e një hapësire të përbashkët paqeje, qëndrueshmërie e sigurie’. Aleanca gjithashtu thekson se po kërkon një ‘partneritet të vërtetë strategjik’ me Rusinë dhe për këtë arsye synon ‘të rrisë këshillimet politike dhe bashkëpunimin praktik’ me Moskën.

“Ne jemi kryesisht dakord që Rusia është sfida kryesore, kërcënimi kryesor me të cilin po përballet aleanca e NATO-s në këtë kohë.” – tha Smith.

Ajo zbuloi gjithashtu se anëtarët e aleancës pajtohen se ‘Kina, për herë të parë, duhej të ishte pjesë e konceptit strategjik’. Në qershor të vitit të kaluar, krerët e shteteve dhe qeverive të NATO-s përfshinë në Komunikatën e Samitit të Brukselit një paragraf që thoshte: “Ndikimi në rritje i Kinës dhe politikat ndërkombëtare mund të paraqesin sfida që ne duhet t’i trajtojmë së bashku si Aleancë.”

Koncepti i ri strategjik pritet të zbulohet në samitin e NATO-s më 29-30 qershor në Madrid. Smith tha se dokumenti supozohet të zgjasë për 10 vjet.

Përveç konceptit strategjik, udhëheqësit e NATO-s ka të ngjarë të lëshojnë një deklaratë të veçantë në lidhje me operacionin rus në Ukrainë dhe ndërlikimet e tij për sigurinë globale, shtoi ajo.

Gjatë viteve, Rusia ka paralajmëruar NATO-n kundër zgjerimit të saj drejt lindjes, duke e konsideruar atë një kërcënim të drejtpërdrejtë për sigurinë kombëtare. Mundësia e anëtarësimit të Ukrainës në aleancë në të ardhmen u rendit nga Moska si një nga arsyet për ofensivën e vazhdueshme ushtarake në vend.