Vendosni fjalën kyçe....

Zbulohet në Argjentinë skeleti prehistorik i dinosaurit fluturues, ‘dragoi i vdekjes’ jetoi 86 milionë vjet më parë


Shkencëtarët argjentinas zbulojnë llojin e ri të një zvarraniku të madh fluturues të quajtur ‘Dragoi i vdekjes’ që jetoi 86 miliona vjet më parë së bashku me dinosaurët, në një zbulim që jep një pasqyrë të re mbi një grabitqar, trupi i të cilit ishte si gjatë si një autobus i verdhë shkollor.

Zvarraniku i lashtë fluturues, ose pterosauri, ishte i gjatë rreth 9 metra dhe studiuesit thonë se ka qenë në Tokë para zogjve, si një nga krijesat e para që përdorën krahët për të gjuajtur gjahun në qiejt parahistorikë, shkruan Reuters.

Ekipi i paleontologëve zbuloi fosilet e Thanatosdrakon amaru të sapokrijuar në malet e Andeve në provincën perëndimore të Mendozës në Argjentinë. Ata zbuluan se shkëmbinjtë që ruanin mbetjet e zvarranikëve datojnë 86 milionë vjet më parë në periudhën e Kretakut.

Data e vlerësuar do të thotë që këta zvarranikë të frikshëm fluturues kanë jetuar të paktën rreth 20 milionë vjet përpara se një përplasje asteroidi, në atë që tani është gadishulli Jukatan i Meksikës, të zhdukte rreth tre të katërtat e jetës në planet rreth 66 milionë vjet më parë.

Udhëheqësi i projektit Leonardo Ortiz tha në një intervistë gjatë fundjavës se karakteristikat e fosilit që nuk janë parë kurrë më parë, flisnin për një lloj të ri gjinie dhe specieje, duke përshtatur fjalët vdekje (thanatos) dhe dragua (drakon).

“Më dukej e përshtatshme ta emërtoja në këtë mënyrë.” – tha Ortiz. “Është dragoi i vdekjes”.

Zvarraniku ka të ngjarë të ketë pasur një pamje e frikshme. Studiuesit, të cilët publikuan studimin e tyre prillin e kaluar në revistën shkencore Cretaceous Research, thanë se kockat e mëdha të fosilit e klasifikojnë llojin e ri si pterosaurin më të madh të zbuluar ende në Amerikën e Jugut dhe një nga më të mëdhenjtë e gjetur diku.