Vendosni fjalën kyçe....

Grida Duma për Berishën: E njoh si lideri që krijoi PD-në dhe e respektoj, por ringritja e partisë përfshin dhe largimin e tij


Deputetja e PD-së Grida Duma ka komentuar në një prononcim për mediet rizgjedhjen e Sali Berishës në krye të Partisë Demokratike.

Duma u shpreh se e njeh Berishën si lideri që krijoi PD-në dhe do e respektojë personalitetin e tij, por theksoi se ai ka për të zgjidhur në gjyq shpalljen e tij non-grata.

Deputetja demokrate u shpreh se “çështja e non-gratës do na jetë një shpatë për zgjerimin e PD-së”.

Mes të tjerash ajo përsëriti deklaratat se nuk kërkon më asnjë post nga PD.

“Kanë vendosur demokratët, nuk kam ndonjë koment për këtë.Unë e njoh Sali Berishën si lideri që krijoi PD-në. Do respektoj personalitetin e tij. Unë kam një mesazh urimi për të, që nga momenti i parë që Sali Berisha, për dinjitetin e tij thotë ai, të zgjidhte dhe çështjen gjyqësore për non-gratën. Berisha nuk ka nevojë që ta respektosh thjesht si kryetar. PD do një zgjedhje të madhe drejt të ardhmes, dhe i jam drejtuar gjithmonë qartësisht. Çështja e non-gratës do na jetë një shpatë për zgjerimin e PD-së. Unë jam shfaqur në publik, nuk kërkoj më asnjë post nga PD.

Madje kam dalë dhe kam thënë se nëse PD nga Sali Berisha do konsiderohet si fëmijë e tij, duhet të lihet e lirë. Jo se ka munguar ndonjëherë respekt ndaj figurës së tij. Ai mund të bënte zgjedhje më të mira. Nuk mund të këshilloj Berishën, pasi pesha me të cilën ai i drejtohet demokratëve, është më e madhe. Këtu kemi qenë dhe ju kam thënë se ringritja e PD-së përfshin dhe largimin e Berishës. Janë pjesë të dyja palët. Berisha është pjesa më e madhe, por mbetet ende një pjesë.” – tha Duma.